1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrailli Örgütlerden İsrail'e Suçlama
İsrailli Örgütlerden İsraile Suçlama

İsrailli Örgütlerden İsrail'e Suçlama

İsrailli insan hakları örgütleri de İsrail iç güvenlik servisine bağlı ajanların Filistinli tutsaklara işkence ve kötü muamele yaptığını belirtti.

03 Kasım 2010 Çarşamba 11:07A+A-

B'Tselem ve Hamoked örgütlerinin yayınladığı rapora göre İsrail ajanları, gözaltına aldıkları Filistinlileri saatler süren sorgular sırasında sandalyelere bağladı, hakaret etti, tehditlerde bulundu ve dövdü.

BBC'de yer alan habere göre rapor, geçen yıl Petah Tikva adlı gözetim merkezinde kalan 121 Filistinliyle görüşmeler yapılarak oluşturuldu.

İsrail Adalet (!) Bakanlığı ise iddiaları reddetti ve yasalara saygı duyulduğunu savundu.

Raporun yazarlarına verilen yazılı yanıtta bakanlık, iddiaların çoğuna karşı çıktı ve sorguların, 'devlet güvenliğine zarar verebilecek faaliyetleri önlemek için, yasalara uygun bir şekilde yapıldığı' söylendi.

B'Tselem'in internet sitesinde yayımlanan raporda, Filistinli tutsaklar tecrit hücrelerinde pis koşullarda tutulduklarını, fiziksel şiddete maruz kaldıklarını ve uykusuz bırakıldıklarını söylüyor.

Çoğu tutuklu da ailelerine karşı tehditlerde bulunulduğunu ifade ediyor.

Raporda, 63 yaşındaki Filistinli bir dul kadının, sırf gözaltındaki yakınları acı çektiğini görebilsin diye iki gün tutuklu kaldığı, sonra da hiçbir suçlama yöneltilmeden serbest bırakıldığı belirtiliyor.

İnsan hakları örgütleri, yapılanların 'Zalim, insanlık dışı ve zaman zaman işkenceye varan' uygulamalar olduğunu söylüyor.

Raporda ayrıca, Filistinlilerin 2001'den bu yana Adalet Bakanlığı'na sorgulama teknikleriyle ilgili 645 şikâyette bulunduğu, ancak hiçbirinde ceza soruşturması yapılmadığı yazıyor.

Adalet Bakanlığı ise, 2002-2007 yıllarında güvenlik güçlerine karşı 427 soruşturma yapıldığını belirtti. Ancak bu soruşturmaların nasıl sonuçlandığıyla ilgili bir bilgi verilmedi.

HABERE YORUM KAT