1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'le 'Polis Krizi'
İsraille Polis Krizi

İsrail'le 'Polis Krizi'

Art arda yaşanan gerilimlerin ardından Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin kopma noktasına geldiği bir dönemde, iki ülke arasında 'polis krizi' çıktı.

13 Mart 2011 Pazar 00:38A+A-

Filistin polisinin eğitimi için ayrı tarihlerde İsrail'e giden iki polis müdürüne havalimanında İsrailli yetkililer tarafından yapılan kötü muamele Türkiye'nin sert tepkisine neden oldu. Mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde İsrail'den Türkiye'ye gelecek polis şeflerine de aynı uygulamanın yapılması kararlaştırıldı.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin gerilmesine sebep olan olay, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) ortak projesi kapsamında Filistinli polislerin eğitimi amacıyla İsrail'e giden Emniyet Müdürü Yusuf Binici'nin ve aynı görev için El-Halil'de bulunan Emniyet Amiri Zafer Göksu'nun Ben Gurion Havaalanı'nda saatlerce bekletilerek sorgulanması üzerine gerçekleşti. Emniyet görevlilerinin kendilerine uygulanan kötü muameleyi rapor etmesi üzerine Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı, dış hat seferleri ile Türkiye'ye görevli gelecek İsrailli polislere mütekabiliyet ilkesi kapsamında havalimanında benzer muamelenin yapılmasını istedi. Emniyet Genel Müdürlüğü de, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanlarına acil kodlu bir yazı göndererek, İsrail'den Türkiye'ye görevli gelecek polislerin aynı muameleye tabi tutulması talimatı verdi.

SEDAT GÜNEÇ / ZAMAN

HABERE YORUM KAT