1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'in Irkçı Bağlılık Yeminine Protesto
İsrailin Irkçı Bağlılık Yeminine Protesto

İsrail'in Irkçı Bağlılık Yeminine Protesto

Tel Aviv'de toplanan binlerce kişi, Yahudi olmayanların vatandaşlık için İsrail devletine bağlılık yemini etmelerini öngören tasarıyı protesto etti.

18 Ekim 2010 Pazartesi 10:40A+A-

Zaman gazetesinde yer alan habere göre eyleme katılan Yahudi ve Araplar, iki milletin birbirine karşı düşman olmalarını istemedikleri mesajını vererek, İsrail'in ırkçı bağlılık yeminine tepki gösterdi.

Gösteriye çeşitli insan hakları dernekleri ve siyasi partilerden önde gelen isimler de katıldı.

Hadaş partisinden Dov Khenin, "İsrail'deki Arap vatandaşlar, gerçek bir demografik tehdittir." cümlesinin ne Arap karşıtı yasadışı Kach hareketinin kurucusu Rabbi Meir Kahane ne de İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından telaffuz edildiğini ancak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından Kudüs'te bir konferans sırasında dillendirildiğini söyledi.

İsrail parlamentosunun (Knessnet) sol partilerinden Meretz'in Başkanı Haim Oron da vatandaşlık yemini tasarısını kınayarak ırkçı ve anti-demokratik olduğunu söyledi. Oron, "Bu anti-demokratik yasa, Arap nüfusunu demokratik oyundan dışlamak ve sağ kanat rejiminin hükümette diğer toplumlardan üstün geldiğini ebedileştirmektir." dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum