1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail’in 12 Haziran Plânı
İsrail’in 12 Haziran Plânı

İsrail’in 12 Haziran Plânı

Emekliliği geldiği halde Türkiye ile yaşanan sorunlar sebebiyle emekli edilmeyen İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi’nin yıl sonuna kadar Türkiye’den ayrılmayacağı ifade edildi.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 00:41A+A-

Emekliliği geldiği halde Türkiye ile yaşanan sorunlar sebebiyle emekli edilmeyen İsrail Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'nin görev süresi yılan hikâyesine döndü. Yaz sonunda görevi bırakması beklenen Levi'nin şimdi de yılsonuna kadar Ankara'da kalacağı öğrenildi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, İsrail Türkiye ile ilişkilerde 12 Haziran sonrasını hesaplıyor.

İSRAİL'İN 12 HAZİRAN BEKLENTİSİ

Mavi Marmara katliamından sonra Türkiye ile bir dizi kriz yaşayan İsrail'in 12 Haziran'da yapılacak genel seçimleri beklediği ifade ediliyor. Diplomatik kaynaklar, haziran ayı sonunda İsrail ile İran arasında sıcak savaş olasılığına dikkat çekerek Tel Aviv'in böyle bir süreçte Levi'nin tecrübesinin önem taşıdığı için görevde kalmasının daha iyi olacağı görüşünde olduğunu ifade ediyor. İsrail, Levi'nin emekli edilmesi durumunda görevlendireceği yeni büyükelçinin Türkiye'den onay alamayacağından korktuğundan önümüzdeki sıcak günlerde Ankara'da bir temsilcisinin olmaması riskini göze alamıyor. Zira atanacak yeni büyükelçiye diplomatik kurallar gereği "agreman" denilen "muvafakat" alınması gerekiyor. Türkiye, İsrail'e karşı tavrını, "alçak koltuk" krizinin ardından geri çekilen Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'un yerine yeni atama yapmayarak sürdürüyor.

D. KUDÜS'TE SİYONİST İŞGAL GENİŞLETİLİYOR

Öte yandan İsrail hükümeti, tüm dünyanın "Filistin devletini tanı" baskısına adeta meydan okuyarak, Doğu Kudüs'te yeni Yahudi yerleşim yerleri açmaya onay verdi. Doğu Kudüs'teki Yahudi mahallelerinden Pisgat Ze'ev'de, 625 konutluk inşaat projesini onayladı. İsrail Radyosunun haberine göre onay kararı, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Bölge Planlama Komisyonu'nun toplantısında alındı. Komisyon ayrıca, Har Homa Mahallesi'nde de 983 birimlik konut inşaatıyla ilgili planı da görüşüyor. Pisgat Ze'ev'deki projenin daha önce 5 Mayıs'ta komisyonda görüşülmesinin planlandığı, ancak o sırada İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Washington'da Obama ile görüşmesine denk geldiği için, Başbakanlığın projenin gündemden çıkarılmasını istediği de hatırlatıldı.

HÜSEYİN YAZICI / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT