1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'den Uydu Telefon Şirketine Tehdit
İsrailden Uydu Telefon Şirketine Tehdit

İsrail'den Uydu Telefon Şirketine Tehdit

İsrail'de adli alanda çalışmalarıyla tanınan sağ eğilimli İsrail Hukuk Merkezi, Gazze'ye yardım için yola çıkacak gemilere hizmet sağlaması durumunda INMARSAT hakkında dava açılabileceği uyarısında bulundu.

06 Haziran 2011 Pazartesi 23:54A+A-

İsrail'de adli alanda çalışmalarıyla tanınan sağ eğilimli Şurat HaDin (İsrail Hukuk Merkezi), Gazze'ye yardım için yola çıkacak gemilere hizmet sağlaması durumunda INMARSAT (Uydu Aracılığıyla Mobil Haberleşme Teşkilatı) hakkında dava açılabileceği uyarısında bulundu.

Şurat HaDin'den yapılan yazılı açıklamada, merkezi Londra'da bulunan INMARSAT'a bir mektup gönderildiği ve teşkilatın gemilere uydu hizmeti sağlaması durumunda Yansızlık Yasalarını ihlal etmiş olacağının bildirdirildiği belirtildi.

Açıklamada, 1930'larda ABD Kongresi tarafından onanan bu yasaların müttefik bir devlete düşman olarak kabul edilen gruplara her türlü yardımı yasakladığı ifade edildi.

İsrail'deki haber sitelerinden Arutz 7 önceki hafta, Şurat HaDin'in, çeşitli sigorta şirketlerine gönderdiği Gazze'ye yeni gemi filosunu sigortalamaları halinde dava açacakları yolundaki uyarı mektuplarından sonra merkezi Londra'da bulunan sigorta şirketi Lloyd's'un gemileri sigorta etmeyeceğini duyurmuştu.

İsrail Hukuk Merkezi'nin kurucusu Nitzana Darshan-Leitner'in 15 Mayısta gönderdiği mektuba atıfta bulunan Lloyd's Londra'nın Uluslararası İdari İşler Müdürü Andy Wragg, "Hamas'ın İngiltere ve AB ülkelerinde terörü finanse ettiği gerekçesiyle yaptırımlara tabii olduğunu" belirtmiş ve bu durumda, bu örgütün mülkiyetindeki ya da denetimindeki herhangi bir geminin Lloyd's'daki ya da AB'deki bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

İsrail'de ve dünya ülkelerinde, özellikle terör kurbanlarını mahkemelerde temsil etmesiyle bilinen Şurat HaDin, sigorta şirketlerini Gazze'ye ablukayı kırmayı planlayan gemileri sigortalamaları halinde, "terörizme yardımcı olacakları" gerekçesiyle suçlamıştı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT