1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail’den Göstermelik Ceza!
İsrail’den Göstermelik Ceza!

İsrail’den Göstermelik Ceza!

İşgal ve terör devleti İsrail'in yaklaşık iki yıl önce Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve "Dökme Kurşun Operasyonu" adı verilen soykırım saldırıları sırasında, Filistinli bir çocuğu "kalkan" olarak kullanan iki İsrailli askere, rütbe indirme ve 3'er ay teci

22 Kasım 2010 Pazartesi 04:49A+A-

 

"Dökme Kurşun" operasyonunda Filistinli çocuğu, "kalkan" olarak kullanan iki  İsrail askerine rütbe intirme cezası verildi. Ancak, sanıkların askerliğe devam etme yönündeki talepleri göz önünde bulundurularak şartlı tahliyelerine ve cezalarının ertelenmesine karar verildi.

İşgal ve terör devleti İsrail'in yaklaşık iki yıl önce Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve "Dökme Kurşun Operasyonu" adı verilen  soykırım saldırıları sırasında, Filistinli bir çocuğu "kalkan" olarak kullanan iki İsrailli askere, rütbe indirme ve 3'er ay tecilli hapis cezası verildi.

 İsrail askerî mahkemesi, bomba bulunduğundan şüphelendikleri bir çantayı Gazzeli bir çocuktan açmasını isteyen Givati tugayının iki askerini, bir ay önceki duruşmada "yakışıksız davranmak ve yetkilerini aşmaktan" suçlu bulmuştu.

Kıdemli çavuş rütbesindeki askerlerin cezaları dünkü  duruşmada açıklandı.

Askeri mahkeme, kıdemli çavuşların rütbelerini çavuşa indirirken, ayrıca her birine 3 ay süreyle hapis cezası verdi. Ancak, sanıkların askerliğe devam etme yönündeki talepleri göz önünde bulundurularak şartlı tahliyelerine ve cezalarının ertelenmesine karar verildi. Mahkemenin bu kararı, askerler ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı. İsrail ordusu, aramalar ve takip sırasında insanların canlı kalkan olarak kullanılmasını yasaklıyor. Askerî mahkemeye yansıyan olay, Ocak 2009'da, Gazze kentinin Tel El Hava mahallesinde meydana gelmişti. Şu anda 11 yaşında olan Gazzeli çocuğa açtırılan şüpheli çantadan korkulacak bir şey çıkmamıştı.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT