1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail’den Filistinlilere Su Zulmü
İsrail’den Filistinlilere Su Zulmü

İsrail’den Filistinlilere Su Zulmü

Filistin topraklarındaki işgalini sürdüren İsrail, işgal ettiği bölgelerde Filistinlileri evlerinden atarak etnik temizlik yapmasının yanısıra doğal kaynaklara da el koyarak Filistinlilerin bu kaynaklardan yararlanmasını yasaklıyor.

23 Kasım 2010 Salı 05:44A+A-

 

Barış görüşmelerinde en büyük engel olarak görülen Yahudi yerleşimciler, İsrail'in desteğiyle Filistin topraklarında her gün yeni temeller atarken, el koydukları bölgelerdeki su kaynaklarını da sadece kendileri kullanıyor. İşgal altındaki Batı Yaka'daki Samaria bölgesindeki su kaynakları Filistinli çiftçilere yasaklandı. Ellerindeki otomatik silahlarla su kaynaklarına Filistinlilerin ulaşımını engelleyen Yahudi yerleşimciler, alanı sadece turistlere açıyorlar. Su kaynaklarının bulunduğu bölgede ise, "Araplara ölüm" yazıları dikkat çekiyor.

İsrail basınında yer alan haberlere göre bölgeyi Araplara kapatan Yahudi yerleşimcilerden biri "Benim sayemde burada bir Arap göremezsiniz" ifadelerini kullanıyor. Filistinlilere ait su kaynaklarının Filistinlilere yasaklanması İsrail hükümeti tarafından da destekleniyor. Çoğu Amerikan merkezli Siyonist Hıristiyan gruplarca finansal olarak desteklenen Yahudi yerleşimciler, sadece su kaynaklarını değil Filistinlilere ait tarla ve bahçelere de el koyuyor. Birçok Filistinli çiftçi tarlasına gitmek istediği zaman Yahudi yerleşimcilerin ateşi altında kalıyor. 

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetinin perde arkasında ise Yahudi hahamlarının yorumlayış şekliyle Tevrat inancı yatıyor. Yahudi yerleşimciler arasında "Büyük Yahudi Alimi" olarak nitelendirilen İzak Şapiro isimli bir haham, Filistinlilerin can ve mallarının Yahudilere helal olduğunu ve nerede bulurlarsa almaları fetvasını vermişti. Şapiro, bu fetvasını broşür ve kitapçıklara bastırarak da dağıtmıştı. Şapiro'nun yanısıra İsrail'de geniş halk desteğine sahip birçok haham da aynı düşüncede. Murdakhai Elhayo isimli bir başka haham da Filistinlilere ait zeytinliklerin aslında Yahudilerin olduğunu ve el konulması ya da yok edilmesi gerektiğini söylemişti. İsrail'de sadece 2009 yılında Filistinlilere ait 14 bin zeytin ağacı yok edilmişti.

M. NEDİM ASLAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT