1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'den BM'ye 'Gazze Filosu' Baskısı
İsrailden BMye Gazze Filosu Baskısı

İsrail'den BM'ye 'Gazze Filosu' Baskısı

Daha önce Facebook adlı internet sitesinden Filistinli gençlerin sayfasını kapattıran İsrail, şimdi de hareket tarihi yaklaşan yeni Gazze filosunu durdurmak için BM'ya baskın yapıyor.

01 Nisan 2011 Cuma 18:42A+A-

İsrail, dünyanın her yanında Filistinle ilgili gelişmeleri engellemeye devam ediyor. Son olarak Facebook benzeri sitelerde organize olan Filistinli gençlerin sayfalarını kapattıran İsrail,, bu kez BM'ye Gazze'ye gidecek yardım filolarını engellemesini istedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan mayıs ayı içinde düzenlenmesi öngörülen yeni Gazze filosunu engellemesini istedi.

Netanyahu, bugün Ban'ı telefonla arayarak, yeniden Gazze'de olmayı planlayan insan hakları örgütlerinin organizasyonunu gündeme getirdi; "İslamcıları da içeren bu örgütlerin amacının provokasyon olduğunu" öne sürdü.

Başbakan Netanyahu, Gazze Şeridi'nin her türlü malın girişine açık olduğunu da iddia ederken, Hamas'ı "İran'dan yönlendirilen bir terör örgütü" olarak tanımladı. Netanyahu, Hamas'ın bölgede silah kaçakçılığını sürdürdüğünü kaydetti ve İsrail donanmasının denizde el koyduğu, Liberya bandıralı Victoria gemisi örneğini verdi. İsrail, gemide, 50 ton dolayında İran menşeili olduğu belirtilen çeşitli tipte füzeler ve silah olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu, İsrail'in bu nedenlerle filoya karşı kararlı bir şekilde hareket etmek durumunda olduğunu da söyledi.

Mayıs ayı içinde Gazze'ye bu kez 15 gemiden de az olmayacak bir filonun gönderilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili Madrid'de yapılan toplantıya 15 ülkeden 30 dolayında temsilci katılmıştı.

Söz konusu gemilerin hareket tarihi ile ilgili henüz bir bilgi olmamasına rağmen, gemilerin "Nakba" gününün yıldönümü olan 15 Mayıs veya Mavi Marmara baskınının yapıldığı 31 Mayısta Gazze'de olmalarının hedeflendiği belirtiliyor.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT