1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail’de Zincirlere Bağlı Demokrasi Var
İsrail’de Zincirlere Bağlı Demokrasi Var

İsrail’de Zincirlere Bağlı Demokrasi Var

Mavi Marmara gemisinde yer aldığı için Parlamento ayrıcalıkları elinden alınan İsrail Parlamentosu Knesset’in Filistinli üyelerinden Zobi, Vakit gazetesine çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

01 Ağustos 2010 Pazar 07:07A+A-

9 barış gönüllüsünün katledildiği Mavi Marmara baskınından sonra İsrail'de 1.5 saat sorgulanan ve Knesset'te saldırıya uğrayan Zobi, "İsrail'deki demokrasi, faşist ve ırkçı zincirlerle korunuyor. Dolayısıyla bu ideolojik sistemi değiştirmek mümkün değil" dedi.

İsrail Parlamentosu Knesset'in Filistinli Üyesi Haneen Zobi, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisinde bulunduğu için iki hafta önce Parlamento ayrıcalıkları elinden alındı. İsrailli komandoların 9 kişiyi katlettiği gemide yer alan Zobi, Knesset'e döndükten sonra hakaretlere uğradı. Hem hükümetteki, hem de muhalefetteki Yahudi milletvekilleri tarafından "İhanetçi, senin burada yerin yok" diye tehdit edilen Zobi'nin üzerine yürüyenler de oldu.

Bugün İsrail diye bilinen Filistin'in Nazaret kenti halkını temsil eden Zobi, Knesset üyesi olmasına rağmen Mavi Marmara'da bulunduğu için 1.5 saat sorgulanmış. Zobi, İsrail'de kendisine yönelik ırkçı uygulamaları İngiliz Parlamenterlere anlatmak için bu hafta Londra'daydı. Güvenlik gerekçesiyle kaldığı otelin kimseye söylenmemesi koşuluyla görüşmeyi kabul eden Knesset'teki Balad Partisi üyesi Zobi, Vakit'e Mavi Marmara'da katliamı ve sonrasında başına gelenler hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

NEDEN ÖZGÜRLÜK FİLOSU'NDA YER ALDI?

"Neden Gazze'ye Özgürlük Filosu'nda yer aldınız?" sorusunu Zobi, "Bu bana sorulmaması gereken bir soru" diyerek şöyle cevaplıyor: "Ben bir Filistinliyim. Bir insan olarak, bir Filistinli olarak, büyük bir hapishanede (Gazze) yaşayan 1.5 milyon Filistinliye kayıtsız kalamam. İsrail, son saldırısında Gazze'de, binlerce evi, okulu fabrikayı yerle bir etti. İnsanların yüzde 80'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Hastaneler en az 120 temel ilaçtan yoksun. Dünyada hiç kimse böyle bir şeye dayanamaz, kayıtsız kalamaz. 'HAMAS'ı cezalandırıyorum' diyen İsrail, toptan bir cezalandırma yapıyor. Kaldı ki, HAMAS, Oslo Anlaşması'na uygun bir şekilde Filistin halkı tarafından seçilmiş. Bu yüzden Özgürlük Filosu'nda yer almam gerekiyordu."

YÜZLERİNDE UTANÇ VE KIZGINLIK VARDI

Mavi Marmara'da yer aldığı için Knesset'te saldırıya uğrayan Zobi, Yahudi vekillerin kendisine yönelik saldırısını şöyle değerlendiriyor: "Çünkü siyasi bir argümanları yoktu. Utanç ve kızgınlık vardı yüzlerinde. Bana saldırıları sadece Özgürlük Filosu'nda yer aldığım için değil, daha öncesi de var. Mesela bizleri Hizbullah ve HAMAS'la işbirliği yapmakla suçluyorlar. Azmi Bişara (Balad Partisi'nin kurucusu) bu yüzden sürgün edildi. Bizleri susturmak için böyle uydurma yollara başvuruyorlar."

"İSRAİL, DEVLET TERÖRÜ UYGULUYOR"

Gazze'ye Özgürlük Filosu'nun öncülüğünü yapan İHH'nın İsrail tarafından 'terörist' olarak itham edilmesini nasıl buluyor Zobi: "İsrail'in İHH'yı nasıl gördüğü umurumda bile değil. Kimin terörist olup olmadığına İsrail karar veremez. Gazze'de kadın ve çocuk dahil 1400 kişiyi katledenler terörist değil de, Filistinlilere yardım edenler mi terörist? İnsanlara suikast düzenleyen, hapishaneye atanlar terör uygulamıyor mu? İsrail'in kendisi bir devlet terörü uyguluyor. İnsanların terör uygulayan devlete karşı ayaklanması gerekir. İsrail'e karşı mücadele edenleri bizler 'terörist' olarak değil, özgürlük savaşçıları olarak niteliyoruz."

TÜRKİYE, İSRAİL'İ SORUŞTURMALI

Kendi topraklarında işgalle yerleşmiş Yahudiler tarafından ikinci sınıf muamelesi gören Zobi, Filistin'de yaşanan adaletsizliğe çözüm konusunda Türkiye'nin büyük bir rol oynayacağına inanıyor. Türkiye'nin Filistin'e verdiği desteğini devam ettirmesi gerektiğini söyleyen Zobi, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının aslında Türkiye'nin egemenliğine yapılmış bir saldırı olduğunu söylüyor: "Türk bayrağı taşıyan gemiye uluslararası sularda saldırı yapılmıştır. Bu saldırı, Türkiye'nin egemenliğine yapılmıştır. Bu saldırı ha Mavi Marmara'ya, ha Antalya'ya yapılmıştır. Türkiye'nin, İsrail'in bu saldırısını soruşturacak kendi soruşturma ekibini kurması gerekir."

"GÜÇLÜ TÜRKİYE, ARAPLARIN YARARINA OLUR"

"Eğer Arap ülkeleri de Türkiye'nin göstermiş olduğu tavrı gösterebilseydi, İsrail bu kadar ileri gidemezdi" diyen Zobi, Türkiye ile ilgili şunları söylüyor: "Türkiye rol çalıyor diyorlar. Eğer Türkiye Filistinlilerin haklarını koruyorsa, bu hem Türkiye'nin, hem de Filistinlilerin yararına olur. Bundan Araplar da faydalanır. Hiç değilse, Amerika ve İsrail'in bölgedeki hegemonyası kırılır. Arap rejimleri zayıf ve Amerikan hegemonyasında. Türkiye'nin gücü, Arapların da yararına olur. Bizlerin, Türkiye gibi güçlü bir ülkeye ihtiyacımız var."

"BİZE ASLA 'FİLİSTİNLİ' DEMİYORLAR"

Filistin'in yerlisi olan Zobi, Filistin'e işgal ve zorla gelmiş Yahudiler tarafından saldırıya uğramasını ve haklarının elinden alınmasına nasıl bakıyor? "Ben istesem de istemesem de Filistinliyim" diyen Zobi şöyle diyor? "Knesset'e geldiğimde milletvekilleri bana bağırıp küfrettiler. Bana 'Sen buraya ait değilsin' dediler. Oysa Filistinli olan benim, onlar değil. İsrailliler bize 'Filistinli' demiyorlar. 'Yahudi olmayanlar', 'Müslüman, Hıristiyan azınlık', 'İsrailli Araplar' diyorlar. Ama asla Filistinli demiyorlar. Çünkü, bizim kimliğimizi kaybetmemizi istiyorlar. İsrail Filistinlilere sadece ikinci sınıf muamelesi yapmıyor, aynı zamanda Filistinlileri işgalci diye de nitelendiriyor. Mesela, İsrail polisi ile Filistinli göstericiler arasında çatışma olduğunda, gazeteler, 'Polis, işgalcilerle çatıştı' başlıklarını kullanıyor. Benim toprağımda bana işgalci diyorlar."

"HUMUS VE FALAFELEMİZE BİLE SAHİP ÇIKTILAR"

Kendisini 'İsrail vatandaşı Filistinli' olarak tanıtan Zobi, İsrail'in Filistinlilerin tarihini yok etmeye çalıştığını belirtirken, buna karşılık Filistinli yemekleri ve şarkılarında bir sorun bulmadıklarını belirtiyor: "Eğitim sisteminde Yahudiliğin bu toprakların sahibi olduğu anlatılıyor. Bu topraklar ve Yahudi mirası arasındaki bağlara atıfta bulunuluyor. Burada Filistinliler hiç yaşamamış ya da yaşamıyormuş sanki. Bizim yemeklerimize, humus ve falafelemize bile sahip çıktılar. Zaten yemeklerle bir sorunları yok. Şarkılarımızla bir sorunları yok. Çünkü bunlar onlara egzotik geliyor."

"İSRAİL'DE IRKÇI ZİNCİRLERLE BAĞLI BİR DEMOKRASİ VAR"

Zobi, kendisini işgalci olarak gösteren Yahudilere nasıl karşılık verdiğine dair soruya şu cevabı veriyor: "Knesset'teki konuşmalarımda onlara 'Sizler işgalcisiniz, benim topraklarımı işgal ettiniz. Savaş suçu işliyorsunuz' diyorum. Onlar 'Bak senin ifade özgürlüğün var, Arap ülkelerinde bile yok' diyorlar. Oysa İsrail'deki rejim öyle bir şekilde kurulmuş ki; istediğiniz kadar düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip olun. Hiçbir şeyi değiştiremiyorsunuz. İsrail'deki demokrasi, faşist ve ırkçı zincirlerle korunuyor. Dolayısıyla bu ideolojik sistemi değiştirmek mümkün değil. Mesela Türkiye'de bir demokrasi var ve Erdoğan başa geldiğinde reformlar yapılabiliyor. Ama İsrail'de böyle bir şey mümkün değil. Demokrasi, katı Siyonist temeller üzerine kurulmuş İsrail'de. Oyunun kurallarını değiştiremiyorsunuz."

SADECE 5 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ SANIYORDUK

Mavi Marmara'ya saldırı yapıldığı sırada ne yaptığını sorduğumuz Zobi, gemi saldırıya uğradığında gazetecilerin yer aldığı bölümde bulunduğunu belirterek, İsrailli komandoların, Knesset Üyesi olmasına rağmen ve kendisini görmezden geldiğini, İsrail'de 1.5 saat sorgulandığını söylüyor: "İnsanlar öldürülürken biz başka bir bölümdeydik. Ben daha sonra bir kağıda İbranice milletvekili olduğumu yazdım ama beni dinlemediler bile. Biz önceleri 5 kişinin öldürüldüğünü sanıyorduk. Çünkü geminin orta kısmında 5 kişi öldürülmüştü ama daha sonra üst kısımda da 4 kişinin öldürüldüğünü öğrendik. Yaralılarımıza yardım bile etmediler ve bizleri İsrail'e götürerek sorguladılar. Beni de 1.5 saat sorguladılar ve İsrail'e karşı şiddet uygulamakla suçladılar."

MEHMET NEDİM ASLAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT