1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'de Akademisyenlerin Yerleşim Boykotu
İsrailde Akademisyenlerin Yerleşim Boykotu

İsrail'de Akademisyenlerin Yerleşim Boykotu

İsrail'de 150'den fazla akademisyen işgal altındaki Batı Şeria'da kurulan Yahudi yerleşimlerinde ders vermeyeceklerini ilan etti.

01 Eylül 2010 Çarşamba 00:58A+A-

İsrailli sanatçılar Ariel yerleşiminde sahneye çıkmayı redediyor. Daha önce de bir grup İsrailli aktör yerleşimlerde sahneye çıkmayacaklarını duyurmuştu.

İsrailli akademisyenler yayımladıkları mektupta, işgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen Yahudi yerleşimlerinde ders vermeyeceklerini ve tartışmalara katılmayacaklarını söyledi.

Akademisyenler bu adımı, daha önce Ariel yerleşiminde yeni açılan kültür merkezinde sahneye çıkmayacaklarını duyuran 53 İsrailli aktör, senaryo yazarı ve yönetmenle dayanışmalarını göstermek için attıklarını belirtti.

Siyasetçilerden eleştiri

Boykota katılan senaryo yazarlarından Yeşua Sobol, Ariel'in işgal altındaki topraklarda bulunduğunu ve hiçbir İsrailli sanatçının buradaki yapımlarda rol almaması gerektiğini söylemişti.

Bazı sağcı siyasetçiler sanatçıların boykot kampanyasını eleştirdi ve özellikle oyuncuların devletten maaş aldığını ve yerleşimlerde çalışmayı reddettikleri takdirde maaşlarının ödenmemesi gerektiğini savundu.

Filistinlilerle doğrudan barış görüşmelerine başlamak için Washington'a hareketinden hemen önce konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, İsrail'in bu aşamada en son ihtiyaç duyduğu şeyin ülke içindeki bir boykot olduğunu söyledi.

BBC

HABERE YORUM KAT