1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail, Ürdün'deki Elçiliğini de Kapattı
İsrail, Ürdündeki Elçiliğini de Kapattı

İsrail, Ürdün'deki Elçiliğini de Kapattı

İsrail, bölgede elçisinin kaldığı tek ülke olan Ürdün’ün başkenti Amman’daki büyükelçiliğini, protesto endişesiyle kapattı.

16 Eylül 2011 Cuma 09:09A+A-

Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail büyükelçiliği önünde yapılan protestolar ve göstericilerin büyükelçiliğin içine kadar girmesinin ardından, Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Ürdün’deki elçiliğin haftasonundan bir gün önce boşaltılması için önceki gece karar aldı. 

Siyonist Ordu radyosunun bildirdiğine göre, karar üzerine büyükelçi ve diğer diplomatlar önceki gece İsrail’e döndü. İsrail büyükelçiliğinde normal zamanlarda da haftasonları, yalnızca bir temsilci ile korumaların kaldığı; büyükelçilik mensuplarının ailelerinin diğer ülkelerin aksine İsrail’de bulunduğundan, elçilik görevlilerinin her haftasonu İsrail’e geçtikleri belirtiliyor.

Üst düzey bir dışişleri yetkilisi, Haaretz gazetesine “İsrail’in normal programa göre bir gün önceden elçiliği boşaltma kararı verdiğini” doğrulayarak, kararın hafta sonu büyükelçilik önünde yapılacak protesto eylemleri nedeniyle alındığını, Ürdün yetkililerinin Kahire’deki olayların benzerinin tekrarlanmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Zira geçen hafta Facebook’ta örgütlenen Ürdünlüler, Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’nde “Ürdün topraklarında Siyonist elçiliğe hayır” adı altında protesto gösterisine çağrı yapmış, katılacaklarını bildirenlerin sayısı üç bine ulaşmıştı.

Önceki gün de 200 kadar gösterici, Amman’daki ABD Büyükelçiliği önünde toplanıp, WikiLeaks belgelerinde ortaya çıkan ‘ABD’nin Ürdün’ü Filistinliler için bir ülke haline getirme planları’ nedeniyle protesto etmiş, gösteride Amerikan ve İsrail bayrakları yakılmıştı.

HABERE YORUM KAT