1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail, Türkiye'ye Medya Üzerinden Mesaj Gönderiyor
İsrail, Türkiyeye Medya Üzerinden Mesaj Gönderiyor

İsrail, Türkiye'ye Medya Üzerinden Mesaj Gönderiyor

Yangın diplomasisinden sonuç alamayan İsrail, Türkiye'ye medya yoluyla mesaj gönderiyor. Dün Jerusalem Post'a konuşan bir hükümet yetkilisi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, Mavi Marmara baskını için Türkiye'den özür dilenmesinden yana olmadığını söyledi.

13 Aralık 2010 Pazartesi 01:25A+A-

Türk ve İsrailli diplomatların önceki hafta gerçekleştirdiği 'yangın diplomasisi'nin başarısızlığa uğraması üzerine İsrail, bu kez medya üzerinden Türkiye'ye mesaj göndermeye başladı. Jerusalem Post gazetesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Mavi Marmara baskını için Türkiye'den özür dilenmesinden yana olmadığını, "sadece Ankara ile ilişkilerdeki krizi çözmenin mümkün olduğu ümidini taşıdığını" yazdı.

Gazeteye konuşan İsrail hükümet kaynağı, "Netanyahu, Mavi Marmara için İsrail'in Türklerden özür dilenmesinden yana olduğunu söylemedi, sadece Ankara ile ilişkilerdeki krizin çözülmesinin mümkün olabileceğini ümit ediyor." dedi.

Haaretz gazetesi de Türkiye ve İsrail arasındaki gemi krizini çözmeye yönelik görüşmelerin durduğunu yazdı. Haberde, İsrail'in, Mavi Marmara'daki "Türk aktivistlerin" ölümü için özür dilemeyi kabul etmediği belirtildi. Bunun yanı sıra Türkiye'nin de İsrail askerlerine karşı yasal olarak harekete geçmeyeceği konusunda söz vermediği ve İsrail askerlerinin meşru müdafaada bulunduklarını reddettiği ifade edildi. Bir İsrailli yetkili, görüşmelerin durduğunu ve taraflar arasındaki görüş farklılıklarının halen büyük olduğunu kaydetti. Aynı yetkili, "Buna rağmen görüşmelerin bittiğini söylemek için hâlâ erken." diyerek, yakında yeni görüşmelerin olacağı umudunu taşıdığını ifade etti.

İsrail gazeteleri, İsrail'in Türkiye'nin Tel Aviv büyükelçisini yeniden göndermesi için Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine 100 bin dolar teklif ettiğini öne sürmüştü. Ancak bu öneri, bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yalanlanmıştı. İsrail'in, tazminat teklifiyle İsrail'e yönelik uluslararası hukuki süreci durdurmaya çalıştığı kaydediliyor. Aynı şekilde İsrail'in olaydan dolayı özür yerine 'üzüntü' ifade etmek istediği, bunun da Türkiye tarafından reddedildiği belirtiliyor. Türkiye'den özür dilenmesine başta Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve kabinenin güvercin üyelerinden Savunma Bakanı Ehud Barak olmak üzere hemen tüm İsrailli üst düzey siyasilerin karşı çıktığı kaydediliyor. İsrail'in, Türkiye'ye yüksek meblağlı bir tazminat ödemesi ve özür dilemesi durumunda benzer pek çok konuda sıkıştırılabileceği ifade ediliyor. İki ülke ilişkileri 2008 sonunda başlayan Gazze saldırıları sırasında bozulmaya başlamış, Davos ve ardından baş gösteren alçak koltuk kriziyle tarihindeki en kötü dönemini yaşamıştı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT