1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Sonunda İtiraf Etti
İsrail Sonunda İtiraf Etti

İsrail Sonunda İtiraf Etti

İsrail Dışişleri Türkiye’den İsrail’e giden yolculara yıllardır düzenli bir şekilde kötü davranıldığını itiraf etti.

07 Eylül 2011 Çarşamba 15:11A+A-

 

İsrail Dışişleri Türkiye’den İsrail’e giden yolculara yıllardır düzenli bir şekilde kötü davranıldığını itiraf etti.

Haaretz gazetesinin haberine göre, Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğe son olarak eklenen yolcu arama krizine İsrail Dışişleri’nden ilginç bir açıklama geldi.

Haaretz’e konuşan İsrail Dışişleri yetkilileri, Türkiye’den gelen yolcuların İsrail havaalanlarında yıllardır düzenli bir şekilde aşağılandığını kabul etti.

İsrail Dışişleri yetkilileri, Haaretz’e, sadece son bir yıl içinde Ben-Gurion Havaalanı’nda kendilerine kötü davranıldığını söyleyen onlarca şikayet aldıklarını söyledi.

Yetkililer, Ben-Gurion Havaalanı’na gelen hemen bütün Türkiye vatandaşlarının sistematik bir şekilde, elbiselerin çıkartılması da dahil olmak üzere aşırı ve aşağılayıcı aramalara tabi tutulduğunu kaydetti.

Bir İsrailli Dışişleri yetkilisi de, yolcular güvenlik gerekçesiyle bagajlarının aşırı şekilde aranmasını anlayabiliyorlar, ancak iş soyunarak aranmaya gelince kendilerini aşağılanmış hissediyorlar. Geçmişte birçok TC uyruklu işadamı ve turist bu durumdan şikayetçi oldu. Türkiye vatandaşlarına uygulanan bu aşağılama töreni rutin bir durum” dedi.

HABERE YORUM KAT