1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Saçmaladı: Daha Az Fosfor Kullanacağız
İsrail Saçmaladı: Daha Az Fosfor Kullanacağız

İsrail Saçmaladı: Daha Az Fosfor Kullanacağız

İsrail, 2008 sonunda Gazze Şeridi'ne düzenlediği Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili yeni raporunu BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sundu. 37 sayfalık raporda, İsrail ordusunun, gelecekteki muhtemel savaşlarda sivil kayıpları önlemek için adımlar attığı ve

22 Temmuz 2010 Perşembe 05:49A+A-

Raporda, IDF'nin (İsrail Savunma Güçleri), komutlarında ve gelecekte sivil mülkiyete zararı ve sivil kayıpları en aza indirmek için tasarlanan muharebe doktrininde operasyonel değişiklikleri hayata geçirdiği ifade ediliyor. Sivilleri korumanın, bir IDF kumandanının görevinin entegral bir parçası olduğuna daha fazla vurgu yapıldığı belirtilen raporda, alınan önlemler çerçevesinde örneğin, her bir muharebe birliğine insani işlerden sorumlu bir subayın dahil edileceği kaydediliyor. İsrail raporda ayrıca, uluslararası hukukun yasakladığı beyaz fosfor bombalarının kullanımıyla ilgili yasaklar uygulamayı planladığını açıklıyor. Ama bu yasakların kapsamı ve ne zaman hayata geçirileceği konusunda bir bilgi verilmiyor. Raporda ayrıca Gazze operasyonunda bazı askerlerin görevini kötüye kullandığı yönündeki şikayetler üzerine 47 soruşturma açıldığı kaydediliyor. Uluslararası yasalarca kullanımı yasak olan gaz, deride derin yanıklar oluşturuyor.

İsrail'in 2008 yılı Aralık ayıyla 2009 yılı Ocak ayında Hamas'ın yönetimindeki Gazze Şeridi'ne düzenlediği operasyonda 1.400'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 5 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Dünya kamuoyu İsrail'in bölgeye yönelik orantısız güç kullanmasını kınamıştı. Güney Afrikalı hukukçu Richard Goldstone'un liderliğindeki ekip tarafından yayımlanan BM raporunda, Gazze Şeridi'ndeki savaş sırasında hem İsrail ordusu hem de Hamas'ın savaş suçu işlediği belirtilirken, daha çok İsrail'in eylemlerine odaklanılmıştı. BM Genel Kurulu, 2009 yılı Kasım ayında İsrailliler ve Filistinlilerden savaş suçu iddialarını güvenilir biçimde araştırmalarını talep eden bir karar almıştı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT