1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Özgürlük Filosuna Baskıyı Artırdı
İsrail Özgürlük Filosuna Baskıyı Artırdı

İsrail Özgürlük Filosuna Baskıyı Artırdı

Siyonist İsrail, Gazze’ye özgürlük filosu gemilerine yönelik baskısını iyice artırdı.

30 Haziran 2011 Perşembe 00:58A+A-

İsrail’den bir yandan filoya yönelik tehdit açıklamaları gelirken; bir yandan da katılımcı ülke yönetimlerine yönelik diplomatik baskı yapılarak filonun yola çıkması engellenmeye çalışılıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze’ye özgürlük filosuna katılanları ölümle tehdit ederek, “Ecellerini arıyorlar” dedi. İsrail radyosuna konuşan Lieberman, filonun geliş amacının İsrail’i “kışkırtmak” olduğunu iddia ederek, filoya katılanları “terörist” olmakla suçladı.

Siyonist lobinin güçlü olduğu Fransa’da ise Dışişleri Bakanlığı’ndan aktivistlere niteliğinde bir açıklama geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernar Valero, filo fikrinin sadece gerilime neden olacağını iddia ederek Fransız aktivistlere, geçtiğimiz yıl Mavi Marmara gemisinin başına gelenleri hatırlattı. Valero, Fransız vatandaşlarının filoya katılamamalarını istedi. Fransa’dan filoya iki gemi ile aralarında spor ve sanatçıların da bulunduğu 25 kişinin bulunduğu bir grup katılacak.

Öte yandan; Pazartesi günü Yunanistan’da saldırıya uğrayan gemi ile ilgili Yunan aktivistlerden bir açıklama yapıldı. Açıklamada, gemiye yönelik saldırının İsrail gizli servisi işi olduğunu düşündüklerini ifade ederek bunun İsrail baskısı altındaki Yunan yetkililerinin de saldırıya göz yumduklarından şüphe ettiklerini dile getirdiler. Ayrıca açıklamada, “Bu saldırı, uluslararası planda ülkemize bir darbedir. Zira dünyaya, Yunan sahillerinin güvenli olmadığı şeklinde bir görüntü verilmiştir. İsrail bu eylemiyle Yunanistan’ı kendi nüfus alanı altındaki bir muz cumhuriyeti gibi gördüğünü açıkça göstermiştir” denildi. (Hüseyin Yazıcı / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT