1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “İsrail Meşru Bir Devlet Değildir, Tanınamaz!”
“İsrail Meşru Bir Devlet Değildir, Tanınamaz!”

“İsrail Meşru Bir Devlet Değildir, Tanınamaz!”

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, “bir Yahudi devleti olarak İsrail’in herhangi bir şekilde tanınmasına” karşı çıktıklarını bildirdiler.

18 Eylül 2010 Cumartesi 11:06A+A-

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından Kahire'de yayımlanan bildiride bakanlar, "bir Yahudi devleti olarak İsrail'in herhangi bir şekilde tanınmasına karşı" olduklarını ilan ettiler. "Dünya Bankası raporu"nda ise "İsrail'in sayısız kısıtlamaları kalkmadan Filistin ekonomisi yabancı yardıma bağımlı kalmaya devam eder'' denildi.

El Arabiye ve El Cezire televizyonlarının internet sitelerinde yer alan habere göre, Arap Birliği Dışişleri Bakanları 6 aylık olağan toplantı için önceki gün Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya geldi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride Bakanlar, "bir Yahudi devleti olarak İsrail'in herhangi bir şekilde tanınmasına" karşı olduklarını belirttiler.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, ABD'den de, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil olmak üzere Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşaatlarını durdurması için İsrail'e baskı yapılmasını istedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da, yaptığı açıklamada, "İsrail, Filistin topraklarında yerleşim birimleri kurduğu sürece İsrail ile Filistin arasındaki doğrudan müzakereler devam edemez" dedi.

DÜNYA BANKASI RAPORU:

Öte yandan, Dünya Bankası, İsrail'in sayısız kısıtlamaları kalkmadan Filistin ekonomisinin, güçlü bir büyümeye rağmen, yabancı yardıma bağımlı kalmaya devam edeceğini bildirdi. Filistin'e bağış yapan ülkelerin yardımlarını koordine eden komitenin (AHLC) New York'ta 21 Eylülde yapılacak toplantısı öncesinde Dünya Bankası tarafından yayımlanan raporda, yabancı yardımlar sayesinde büyüme oranının Batı Yaka ve Gazze Şeridi'nde 2010 yılında yüzde 8'e ulaşmasının beklendiği belirtildi ve ''Yakın bir gelecekte özel sektörün, kalkınmanın ve sürdürülebilir bir büyümenin önündeki kısıtlayıcı engellerin aşılmaması halinde Filistin Yönetimi bağışçılara bağımlı kalacak ve kurumları da kalıcı bir devleti destekleme gücünde olmayacak'' ifadesine yer verildi.

ÖZEL YATIRIMA ENGEL VAR

Batı Yaka'daki özel yatırımların önünde sayısız engel bulunduğu belirtilen raporda İsrail tarafından uygulanan bu kısıtlamalar sıralandı ve bunlar arasında da Batı Yaka ve İsrail'e girmek isteyen yatırımcıları bekleyen belirsizlik, İsrail'in bazı hammaddeleri askeri kullanımlı olarak nitelendirmesi yüzünden ithalat zorlukları sayıldı. Gazze Şeridi ile ilgili olarak ise ''İsrail'in ablukayı hafifletmesinin can çekişen ekonomiyi canlandırıp canlandırmadığının değerlendirilmesi için çok erken'' ifadesi kullanıldı.

MISIR: RAFAH KAPANABİLİR

Öte yandan, Mısır'ın İsrail hava saldırılarının geçişleri tehdit etmesi durumunda, Rafah sınır kapısını geçici olarak kapatabileceği bildirildi.

(Vakit)

HABERE YORUM KAT