1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Medyasına 1 Milyon Dolar Akıtacakmış!
İsrail Medyasına 1 Milyon Dolar Akıtacakmış!

İsrail Medyasına 1 Milyon Dolar Akıtacakmış!

Türkiye'nin Tel Aviv'deki Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hasan Sarıtepeci, İsrailli turistlerin derdine düştü!

26 Eylül 2011 Pazartesi 13:49A+A-

Tel Aviv'deki Kültür ve Tanıtma Müşavirinden sorumsuzca açıklamalar...

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesine konuşan Türkiye'nin Tel Aviv'deki Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hasan Sarıtepeci, İsrail ile Türkiye ilişkilerinin 2-3 ay içinde normale döneceğine inandığını ifade ederek temennisini dile getirdi.

Türkiye Turizm Ofisi, İsrail medyasına reklam için 1 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. Bütün Arap ülkelerinin medyasına toplamda 2.5 milyon dolar ayıran Türkiye, İsrail medyası için yeni medya planları hazırladı.

Türkiye ile İsrail arasındaki ciddi kriz sürerken, Hasan Sarıtepeci, İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth gazetesine Türkiye'nin, İsrailli turistleri beklediği mesajını iletti.

Söz konusu gazetede Hasan Sarıtepeci ile bir mülakat yayımlandı. Milli Gazete'nin haberine göre  Sarıtepeci, mülakatında İsrailli turistlerin gelecek Yahudi dini bayramı Pesah'da tatil için yeniden Türkiye'de "her şey dahil" kulüplerine döneceklerine inandığını söyledi. Sarıtepeci, "İsrail ile Türkiye arasındaki ihtilaf, turizmi durdurdu ancak bu sadece geçici bir durum. İki ülke arasındaki bağları durdurmamalıyız, iyimserim ve 2-3 ay içinde normale döneceğimize inanıyorum" dedi.

İsrailli turistlerin Türkiye'yi ziyaret eden toplam turistlerin sayısındaki payının, halen sadece binde 5’i oluşturduğunu, geçmişte bu oranın yüzde 2-3'e ulaştığını belirten Sarıtepeci, ancak önemli olanın sayı değil, Türkiye'de tesis edilen bağlar olduğunu vurgulamaktan da geri durmadı.

"İsrail'deki turizm ofisini kapatma planı yok"

Sarıtepeci, Tel Aviv'deki Turizm Ofisi'nin İsrail medyasında reklam için 2011 yılında 1 milyon dolarlık bir bütçesinin bulunduğunu, Eylül başı itibariyle 600 bin dolarının harcandığını belirtti. Buna karşın, 2 Eylül itibariyle İsrail'de reklam vermeyi durdurduklarını da anlatan Sarıtepeci, ancak İsrail'deki sonraki dini bayrama yönelik olarak yeni reklam planları hazırladıklarını ifade etti.

Öte yandan, Sarıtepeci, İsraillilerin, Türk Turizm Ofisine başvurarak, Antalya'ya charter uçaklarının ne zaman yeniden başlayacağını sorduklarını da kaydetti.

Gazete ise bu aşamada birkaç hafta önce durdurulan charter uçuşlarının iki ülke arasındaki ilişkiler iyileşinceye dek yeniden başlaması yönünde bir planın bulunmadığını yazdı.

HABERE YORUM KAT