1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Libya Gemisine Operasyona Hazırlanıyor
İsrail Libya Gemisine Operasyona Hazırlanıyor

İsrail Libya Gemisine Operasyona Hazırlanıyor

Gazze'ye yardım götüren Libya gemisine İsrail Ordusu müdahale kararı aldı.

13 Temmuz 2010 Salı 19:00A+A-

Gazze'ye yardıma giden Libya gemisi ile ilgili İsrail müdahale kararı aldı, operasyonun başlatılması öncesi gemiye son kez ultimatom verildiği açıklandı. İsrail ordu sözcüsü, askerlerin operasyon için son hazırlıklarını yaptığını açıkladı.

AFP'nin geçtiği habere göre, İsrail donanmasına ait bir savaş gemisi, Gazze'ye doğru ilerleyen Libya gemisini durdurdu.

Bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, dün gece yarısı telsizle gemiyle bağlantıya geçen İsrail ordusu gemiye durması yönünde ültimatom verdi.

Gemide bulunan yetkili Maşallah Zwei ise, "İsrail bize, Mısır limanına hareket etmemiz yönünde ültimatom verdi, eğer rotamızı değiştirmezsek müdahalede bulunmakla tehdit ettiler. Biz de İsrailli yetkililere Gazze'ye yardım amaçlı gittiğimizi provokasyon gibi bir niyetimiz olmadığını söyledik" şeklinde açıklamada bulundu.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, herhangi bir müdahalede bulunulmadan önce geminin Gazze karasularına yaklaşmasının beklenmesi tavsiyesinde bulunduğunu yazmıştı.

Gemide iki bin ton insani yardım malzemesiyle 12 mürettebat ve altısı Libya vatandaşı dokuz yolcu bulunuyor.

Kaynaklar, İsrail donanmasına ait bir savaş gemisinin yardım gemisinin önünü kestiğini ve geminin rotasını Mısır'ın Ariş limanına doğru değiştirmesini talep ettiğini belirtiyorlar.

Kaddafi'nin oğluna ait yardım kuruluşu (The Gadhafi International Charity and Development Foundation) yaptığı açıklamada yardım gemisinin rotasını değiştirmeyeceğini ve direkt Gazze'ye gideceğini bildirdi.

Yardım vakfı internet sitesinde çevrelerinde sürekli kendilerini izleyen İsrail menşeili gemiler olduğunu açıkladı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

1 Yorum