1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail, Kılıçdaroğlu'yla 'Saldırı'ya Geçti
İsrail, Kılıçdaroğluyla Saldırıya Geçti

İsrail, Kılıçdaroğlu'yla 'Saldırı'ya Geçti

Mavi Marmara baskınından sonra gerilen Türkiye - İsrail ilişkilerini fırsat bilerek İsrail 2. Kanalı’na, hükümeti şikayet eden Kılıçdaroğlu’nun sözleri, İsrail basınında “Türkiye karşıtı haber” olarak karşılık buldu.

12 Eylül 2010 Pazar 14:23A+A-

Röportajında, Mavi Marmara baskınında hükümetin de sorunu olduğunu, referandumda 'Hayır' demek isteyen sanatçılar üzerinde ciddi baskılar yapıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu'nun sözlerini İsrail medyası 'Türkiye karşıtı kampanya'ya çevirdi.

İsrail TV2 kanalı, Kılıçdaroğlu'nun dış haberler muhabiri Arad Nir'e verdiği röportajı "Kılıçdaroğlu bize verdiği özel mülakatta 'Erdoğan tehlikeli' mesajını vermeye çalıştı" şeklinde İsrail kamuoyuna duyurdu. Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'yi "rejimi kayan, halkına baskı uygulayan otoriter devlet" imajını verdiği röportaja ilişkin olarak, Nir'in yorumlarında şu üç konu öne çaktı:

• Türkiye ile İran arasındaki samimiyet Kılıçdaroğlu'nu rahatsız ediyor ve Türkiye'nin bunun için ödediği bedelden endişeleniyor.

• Anayasa değişikliğini Parlamentodan geçirmekte başarısız olan Erdoğan gelecek hafta referandum düzenleyecek.

• Görünürde anayasa değişiklikleri ordunun abartılı yetkilerinin biraz daha kısıtlanmasını amaçlıyor. Esasında Erdoğan bu yetkilerin kendisine geçirilmesini istiyor.

(Star)

HABERE YORUM KAT