1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Karşıtı Protestoculara Gözaltı
İsrail Karşıtı Protestoculara Gözaltı

İsrail Karşıtı Protestoculara Gözaltı

Yahudi lobi kuruluşu AIPAC'ın, Washington’da düzenlenen konferansını protesto eden İsrail karşıtı sivil toplum kuruluşu üyeleri gözaltına alındı.

02 Mart 2015 Pazartesi 11:52A+A-

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Yahudi lobi kuruluşu Amerikan –İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) yıllık konferansını protesto eden İsrail karşıtı bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri gözaltına alındı.

ABD’de Kongre üzerinde önemli nüfuza sahip AIPAC'ın yıllık konferansı başkent Washington’da başladı. Convention Center’da düzenlenen konferans, aralarında sivil toplum kuruluşu Codepink ile siyonizm karşıtı Yahudilerin de bulunduğu onlarca kişi tarafından protesto edildi.

Yüzlerine geçirdikleri İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu maskeleri ile ellerine kanı anımsatan kırmızı boya süren gruptakiler, “Netanyahu savaş suçlusu”, “İran’ı bombalamayın, diplomasiyi kullanın”, “AIPAC, Amerikalı Yahudileri temsil etmiyor”, “Özgür Filistin” yazılı dövizler taşıdı.

Sık sık İsrail ve Netanyahu aleyhine sloganlar atan gruptakilerin bazıları, konferansın yapıldığı binaya da girişi engellemek istedi. “Özgür Filistin” sloganı atarak binanın girişine oturan Ariel Gold, Dooler Campbell, Sierra Ramirez, Beth Harris ve Karima Williams adlı protestocular polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra polis merkezine götürüldü.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Codepink’in kurucularından Medea Benjamin, AIPAC’ın, ABD’deki tüm Yahudileri temsil etmediğini belirtti.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarının unutulmaması gerektiğine vurgu yapan Benjamin, İsrail’in demokrasiden yana olmadığına işaret etti.

Benjamin, şunları kaydetti:

“Orada demokrasi olmadığını görmek isteyen herkes Gazze’ye gidebilir. Gazze, İsrail tarafından havadan, karadan, denizden kontrol ediliyor, malların giriş ve çıkışına izin verilmiyor, insanların sefalet içinde yaşamasını sürdürmesine neden olunuyor. İsrail bombalamaya ve yüzlerce çocuğun da aralarında bulunduğu binlerce insanın ölmesine neden olmaya devam ediyor."

ABD’nin İsrail’e para yardımında bulunmayı sonlandırması gerektiğini anlatan Benjamin, BM’nin de aralarında bulunduğu uluslararası platformlarda İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin kınanması çağrısında bulundu.

Konferansı protesto etmek için New York’tan gelen Haham Yisroel Dovid Weiss de uzun süredir İsrail devletine karşı protestolarda bulunduklarını söyledi.

İsrail’in Yahudi bir devlet olmadığını ifade eden Weiss, “İsrail, siyonist bir devlet. Bizler kimseyi öldürmemeliyiz, çalmamalıyız veya insanları baskı altında tutmamalıyız. Siyonizm yaklaşık 130 yıl önce başladı. Gidip öylece insanların toprağını ellerinden alamazsınız. İsrail, Yahudiliği kullanarak kendisine çıkar sağlamak istiyor. Bu, Yahudilik değil” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner’ın, İran konusunda 3 Mart’ta Kongre’ye hitap etmesi davetine icabetle geleceği Washington’da bugün konferansta bir konuşma yapacak.

AIPAC’ın yıllık konferansı salı günü sona erecek.

HABERE YORUM KAT