1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. ‘İsrail, İnşaatları Hemen Durdurmalı’
‘İsrail, İnşaatları Hemen Durdurmalı’

‘İsrail, İnşaatları Hemen Durdurmalı’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu BM’de soruları cevapladı. Davutoğlu, ‘’Biz, İsrail’in Yahudi yerleşimlerini durdurmasını ve moratoryumu uzatmasını, Filistin tarafının da barış vizyonuyla görüşmelere devam etmesini istiyoruz” dedi.

29 Eylül 2010 Çarşamba 00:49A+A-

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Biz Türkiye olarak İsrail'in Yahudi yerleşimlerini durdurmasını ve moratoryumu uzatmasını, Filistin tarafının da barış vizyonuyla görüşmelere devam etmesini istiyoruz'' dedi.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından BM'de yabancı gazetecilere açıklama yaptı ve sorularını cevapladı.

''Terörizmle mücadele'' toplantısının son derece yararlı ve verimli geçtiğini belirten Davutoğlu, terörizmle mücadelede küresel düzeyde bir farkındalık, küresel kararlılık, küresel işbirliği oluşturmak istediklerini söyledi. Bunun BM'de yapılabileceğini dile getiren Davutoğlu, ''Terörizm, tüm insanlığa yönelik bir tehdittir'' diye konuştu. ''İsrail'in Batı Yaka'da Yahudi yerleşim yeri inşaatlarına uygulanan 10 aylık moratoryum süresini uzatmama kararını nasıl değerlendirdiği''nin sorulması üzerine Davutoğlu, ''Türkiye için Filistin ve İsrail arasındaki direkt görüşmelerin devam etmesi son derece önemli, ancak bu görüşmelerin devam etmesi için herkesin iyi niyet ve siyasi irade göstermesi gerekiyor'' cevabını verdi. İsrail'in moratoryumu uzatmamasının iyi niyet göstergesi olmadığını vurgulayan Davutoğlu, Yahudi yerleşim yerlerinin İsrail tarafından işgal edilen topraklarda yapıldığını hatırlattı. Türkiye'nin moratoryumun uzatılmasını umduğunu söyleyen Davutoğlu, doğrudan görüşmeler devam ederken Yahudi yerleşiminin aynı anda devam etmesinin çelişkili olduğunu vurguladı.

Davutoğlu bir soru üzerine, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile iki görüşme yaptığını, bu görüşmelerdeki amacın, İran'ın nükleer meselesi kapsamında diplomatik faaliyetlerin devam etmesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin nükleer silahlara karşı olduğunu ve aynı zamanda bu sorunun daha fazla yaptırım ve savaş yerine diplomatik yolla çözülmesini istediğini ifade eden Davutoğlu, diplomatik süreci tekrar rayına koymak için AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Konsey'in kimi üyelerinin temsilcileriyle de görüştüğünü belirtti. Bu kapsamda Konsey'in 5 daimi üyesi ve Almanya'nın (P5+1) geçen hafta New York'ta yaptıkları yazılı açıklamanın olumlu olduğunu belirten Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da Ekim ayında P5+1 ülkeleriyle buluşacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu aktardı. İran'a yaptırımlar konusunda ise Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi yaptırım kararına ve yaptırımlarına uyduğunu ama tek taraflı yaptırım kararlarına uymayacağını söyleyen Davutoğlu, ''BM Güvenlik Konseyi kararları ne diyorsa biz ona uyarız, ne bundan fazlasına ne de bundan azına uyarız'' diye konuştu. Türkiye'deki ''Bank Mellat''ın faaliyetlerini devam ettirip ettirmeyeceğine yönelik bir soru üzerine ise Davutoğlu, bu konuda Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararının dikkatle incelenmesi gerektiğini, kararda Bank Mellat'ın değil, bir alt şubesinin adının geçtiğini belirtti. Davutoğlu ''Eğer bir şey varsa buna da bakarız'' dedi.

Davutoğlu, Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili bir soru üzerine ise, bunun elbette bir terör saldırısı olduğunu ve Lübnan'ın tüm dostlarının ve barış dostlarının bu terör saldırısına karşı dayanışma göstermesi gerektiğini söyledi. Refik Hariri'nin Türkiye'nin yakın dostu olduğunu dile getiren Davutoğlu, başka bir soru üzerine ise Hariri soruşturmasının da siyasi değil yasal açıdan değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum