1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Hayır! Çıksın İstiyor
İsrail Hayır! Çıksın İstiyor

İsrail Hayır! Çıksın İstiyor

İsrail medyası Türkiye'de 12 eylül referandumunda hayır çıkması için çalışıyor. İsrail evet çıkması halinde Türkiye-İsrail ilişkilerinin daha da çok bozulacağını düşünüyor

08 Eylül 2010 Çarşamba 21:20A+A-

"Türkler belki de yıllar boyunca Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduktan sonra Başbakan'ın hatıra defterine, "Huzur içinde uyu büyük kurucu" sözlerini yazarken aklından neler geçtiğini tartışmaya devam edecek."

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters, Türkiye'deki referandum tartışmalarıyla ilgili çok ilginç bir yorumda bulundu. Ibon Villelabeitia imzalı ve Konya çıkışlı yazıda şu ifadeler kullanıldı:

Anayasa değişiklik paketi Başbakan Erdoğan için yeni bir test olacak. Referandum, Erdoğan için aynı zamanda bir güvenoylaması. Büyük ölçüde yüksek yargıya yönelik değişiklikleri içeren paket için Erdoğan AB standartlarını yakalayacağız derken muhalifler ise bunu yargıyı kontrol altına alma girişimi olarak görüyor. Eleştirmenler Erdoğan'ın giderek despotik hale geldiğini ve değişikliklerin de içten içe gelen bir İslamcı darbenin parçası olduğunu belirtiyor.
Ak Parti'yi sık sık eleştiren Doğan Grubu'na kesilen milyar dolarlık vergi cezası da Erdoğan'ın demokratik eğilimleri konusunda soru işaretleri yaşatmıştı.

Jerusalem Post Gazetesi'nde yayınlanan bir yorum yazısında 12 Eylül referandumunda evet oyu çıkmasının Türkiye'yi daha da İslamlaştıracağı öne sürüldü. Yazıda " AK Parti referandumu kazanırsa medya, ordu ve yargı üzerindeki baskılarını artıracak, İslamlaştırma çizgisini hızlandıracak ve İsrail'e karşı serteleşecek. Bunun ilk işaretini barış görüşmeleriyle ilgili mesajda verdi. Türkiye barış görüşmelerinin başarılı olmasını dilerken, Hamas'ın öldürdüğü dört İsrailli sivil için hiçbir ifade kullanmadı" ifadesini kullandı. . .
Gazeteye göre, AK Parti yönetiminden İsrail'e yönelik olarak gelmeye başlayan ılımlı mesajlar da ABD'nin baskısının sonucu.

Ely Karmon imzalı yazıda şu ifadeler kullanıldı: "AK Parti'den İsrail'e yönelik sert açıklamalarla birlikte ılımlı seslerin de yükselmesinin iki nedeni var. Birincisi Erdoğan İsrail'e sert çıkarak referandumdaki oyunu artırmaya çalışıyor. Ancak ABD'nin yaptığı baskı sonucu Türiye'den ılımlı sesler de geliyor. Obama Erdoğan'ı Kongre'nin Türkiye'den yana kaygılı olduğu yönünde uyarmıştı. "

Vatan

HABERE YORUM KAT