1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail, Dünya Şampiyonasından Oldu
İsrail, Dünya Şampiyonasından Oldu

İsrail, Dünya Şampiyonasından Oldu

2011 Dünya Gençler Halter Şampiyonasında tek aday olan İsrail için yapılan oylamada 14 hayır 1 evet oyu çıktı. Böylece İsrail, organizasyonu alamadı.

24 Haziran 2010 Perşembe 12:10A+A-

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş'un, Uluslararası Halter Federasyonu toplantısındaki etkili konuşması ve Arap ülkelerinin tavrı, İsrail'i dünya şampiyonasından etti. Oylamada 14 hayır, 1 evet ve 1 de çekimser oy çıktı.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gerçekleştirilen toplantıda, 2011 Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nı düzenlemek için tek aday olan İsrail'e verilmesi tartışıldı.

FEDERASYON BAŞKANI AKKUŞ: GEÇEN YIL İSRAİL'DE YAPILAN AVRUPA YILDIZLAR ŞAMPİYONASI'NDA HAVAALANINDA YAŞADIKLARIMIZI ANLATINCA, BÖYLE BİR KARAR ÇIKTI

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, toplantıda, şampiyonanın İsrail'e verilmemesi için daha önce yaşadıklarını özetleyen bir konuşma yaptı.

Başkan Akkuş, geçen yıl İsrail'de düzenlenen Avrupa Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda havaalanına girerken ve çıkarken 5 saate yakın bekletildiklerini belirterek başladığı konuşmasında, şunları söyledi:

"100 metrekarelik alanda beş kez valizlerimiz açıldı ve tekrar tekrar bakıldı. Tüm bu olanlara itiraz ettiğimi söyledim. Uluslararası organizasyonda insanlar için böyle bir muamele rutin değildir. Hüseyin Dökmetaş isimli antrenörümüzün babasının ismi Arap adına benzediği için kendisi pasaportuyla alınıp, bir odaya götürüldü. Bizi yanına sokmadılar. Biz de Türk Elçiliği'ni aradık ve gelen görevli, antrenörümüzü odadan çıkarabildi. Milli halterci Şaziye Okur'a İngilizce birşey sordular. İngilizce bilmediği için yardımcı olmak istedim, ancak tercümanlığımı kabul etmediler. Türkçe bilenin çağrılmasını istedim, onu da yapmadılar ve beklettiler."

LİBYA DA TAVIR ALDI

Libya Federasyon Başkanı da aynı şekilde aleyhte konuşarak şampiyonanın İsrail'e verilmemesini istedi.

Libyalı başkan, İsrail'in evsahibi olması durumunda birçok Arap ülkesinin de şampiyonaya katılmayacağına dikkat çekerek, alınan kararda etkili oldu.

TEK ADAYDI; 14 HAYIR 1 EVET OYU ÇIKTI

Konuşmalar ve İsrail'in şampiyonayla ilgili sunumu sonrasında gerçekleştirilen oylamada, 14 hayır, 1 evet ve 1 de çekimser oy çıktı. Bu sonuç sonrasında tek aday olan İsrail, organizasyonu alamadı.

HABERE YORUM KAT