1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Doğu Kudüs'te Yıkımlara Tekrar Başladı
İsrail Doğu Kudüste Yıkımlara Tekrar Başladı

İsrail Doğu Kudüs'te Yıkımlara Tekrar Başladı

İsrail ordusu, Doğu Kudüs'te Arapların yaşadığı semtte yeni yerleşim merkezleri için planlanan bir bölgede yıkım yaptı. Böylece, uluslararası tepkilere karşın yeni yerleşim inşaasının da önü açılmış oldu.

10 Ocak 2011 Pazartesi 02:07A+A-

 Shepherd (Çoban) Oteli'nin yerleşim inşaasına olanak sağlamak için yıkılmasına Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere uluslararası camiadan yoğun bir muhalefet vardı.

Filistin liderinin bir sözcüsü, yıkımın Filistinlilerin İsrail'le barış görümelerine geri dönmesi olasılığını da ortadan kaldırdığını söyledi.

Amerikalılar'ın başlattığı barış görüşmeleri, İsrail'in işgal altındaki topraklarda yerleşim merkezi inşaasını durdurmaması nedeniyle kesintiye uğramış durumda.

Şeyh Cerrah semtindeki otelin İsraillilere 20 apartman dairesi inşa edilmesi amacıyla yıkıldığı bildiriliyor.

1930'larda inşa edilen otel, savaş sırasında Hitler'i destekleyen Kudüs'ün başmüftüsü Emin el Hüseyni'nin evi olarak hizmet görmüştü.

Bugün ise otelin mülkiyeti konusunda anlaşmazlık var. İsrail, binanın Yahudi kökenli bir Amerikalı emlakçıya ait olduğunu söylüyor.

Filistinliler ise, otele 1967'de Doğu Kudüs'ün işgal edilmesinden sonra yasadışı bir şekilde el konulduğunu söylüyo

Filistinli Başmüzakereci Saib Erakat İsrail hükümeti ''yerleşim yerleri açmaya ve Shepherd Oteli'nin yıkılması gibi eylemlere devam ettiği sürece'' barış görüşmelerinin yapılmayacağını belirtti.

İsrail hükümeti, uluslararası toplum tarafından tanınmamış olmasına rağmen, 1967'de işgal ettiği Kudüs'ün doğusu da dahil olmak üzere kentin istediği her yerinde bina inşa etme hakkına sahip olduğunu savunuyor.

Filistin tarafı da İsrail, Kudüs'ün doğusu da dahil olmak üzere işgal altındaki bölgelerde Yahudi yerleşimleri kurmaya devam ettiği sürece barış görüşmelerine katılmayacağını vurguluyor.

Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna da, İsrail'in, ne Doğu Kudüs'te ne de 1967'de işgal edilen Filistin topraklarının başka bir yerinde inşaat hakkı olduğunu söyledi.

Ebu Rudeyna, özellikle Şeyh Cerrah bölgesindeki otelin yıkımı ve genel olarak Doğu Kudüs'teki ev yıkımlarıyla, İsrail'in barış sürecine yönelik ABD'nin çabalarını da baltaladığını ve böylece müzakerelere dönüş ihtimalini ortadan kaldırdığını belirtti.

Filistin Ulusal İnisiyatifi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Barguti, yıkımın, İsrail'in etnik temizlik politikasının bir diğer kanıtı olduğunu söyledi.

Barguti, İsrail'in, işgal altındaki Kudüs'te yeni yerleşimler inşa ederek, kentteki Filistin varlığının kökünü kazıyarak Kudus'ü tamamen bir Yahudi kentine dönüştürdüğünü vurguladı.

BBC

HABERE YORUM KAT