1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail, Direnişe Boyun Eğdiğini İtiraf Etti!
İsrail, Direnişe Boyun Eğdiğini İtiraf Etti!

İsrail, Direnişe Boyun Eğdiğini İtiraf Etti!

Şalit'e karşılık tüm kadın esirler dâhirl 1027 Filistinlinin serbest bırakılacak olması direnişin zaferi olarak yorumlanıyor.

12 Ekim 2011 Çarşamba 13:52A+A-

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu, Siyonist esir asker Gilat Şalit'in salıverilmesine karşılık yüzlerce Filistinli esirin serbest bırakılmasını öngören esir takası anlaşmasını dün akşam İsrail kabinesine sunduğunu söyledi.

Esir takasını görüşmek üzere dün akşam (11 Ekim Salı) olağanüstü toplanan hükümet üyelerine gelişmeler hakkında bilgi veren Netanyahu, “Gilat Şalit’i anne babasına geri getirecek bir anlaşmayı hükümete takdim ediyorum. Perşembe günü varılan nihai anlaşmayı bugün imzaladım” dedi.

Anlaşmanın başarıya ulaşması için Filistin direniş güçlerinin şartlarını kabul ettiğini itiraf eden ve sürecin çok zor geçtiğini belirten Siyonist Başbakan, “Terör eylemlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin yanındayım ve kalbim onlarladır. Son rötuşları yapılan anlaşmaya her iki taraf bugün imza attı” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’yu kasıp kavuran fırtınaların gölgesinde imzaladıkları anlaşmanın bu konuda yapılabilecek en iyi anlaşma olduğunu iddia eden Netanyahu, “Gazze’de bulunan esir askerimiz Gilat Şalit birkaç gün içinde evine dönecektir. Şalit’e de anlaşmanın imzalandığını ulaştırdık” dedi.

Diğer taraftan dün akşam acilen toplanan işgal hükümetinin, Başbakan Netanyahu’nun sunduğu esir takas anlaşmasını 4 ret oya karşılık 26 oyla kabul ettiği bildirildi. Siyonist İç İstihbarat Teşkilatı (Şabak) ve Dış İstihbarat Teşkilatı (Mossad) anlaşmayı olumlu bulurken, Siyonist Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve üç bakanın itiraz ettiği belirtildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Siyonist Dışişleri Bakanı Ehud Barak ise “Acı kararla ilgili yorumlar ve açıklamalar yapılıyor. Kanaatimce önemli olan Şalit’in serbest kalması ve sağ salim bir şekilde evine ve vatanına dönmesidir. Şalit’in dönmesi için hepimizin cesur bir adım atması gerekiyordu” dedi.

***

Meşal: “Esir Takasında Şalit'e Karşılık 1027 Filistinli Esir Serbest Kalacak”

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal Mısır ve Almanya’nın arabuluculuğuyla Siyonist rejimle Hamas arasında varılan esir takasıyla ilgili anlaşma hakkında yaptığı açıklamada, direniş güçlerinin elinde esir olan Siyonist asker Gilat Şalit'e karşılık 1027 Filistinli esirin serbest bırakılacağını ifade etti.

Hamas’tan bir yetkili Filistin Enformasyon Merkezi’ne verdiği demeçte, Meşal liderliğinde bir heyetin anlaşmanın ayrıntılarını görüşmek ve çabalarından ötürü Mısır’a teşekkür etmek için yakında Kahire’ye gideceğini belirtti.

Dün akşam (11 Ekim Salı) anlaşmayla ilgili açıklama yapan Hamas lideri Meşal “Anlaşma iki aşamada gerçekleşecek. Önce 450 Filistinli esir bir hafta içinde serbest kalacak. İkinci aşamada ise iki aylık süre içinde geri kalan 550 kişi serbest kalacak” dedi.

“Filistin’in Birliği İçin Her Gruptan Esir Var!”

Meşal, anlaşmaya göre Siyonist işgal zindanlarında bulunan 27 bayan esirin tamamının serbest kalacağını, ilk aşamada da müebbet hapisle yatan 315 kişinin serbest kalacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Anlaşmada değişik dönemlerde zindana girenlerin durumunu göz önünde bulundurduğumuz gibi, Filistin halkıyla coğrafyasının birliğini ifade etmek için de Batı Yaka, Gazze, Kudüs, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin toprakları ve Golan’da tutuklanan bütün Filistinlileri kapsayacak şekilde yelpazeyi geniş tuttuk. Bu anlaşma Filistin halkının içeride ve dışarıda bir ve birlik olduğunu ortaya koydu. Bu anlaşma bütün grupları kapsaması itibariyle de Filistin halkının birliğini daha da güçlendirecek.

“Tüm Esirleri Kurtaracağız!”

Siyonist işgal zindanlarında bulunan diğer esirlerin serbest bırakılması için de çabalarını sürdüreceklerini söyleyen Meşal, “Bütün esirlerin serbest kalmasını sağlamak için direniş güçleri imkânsız denileni yapacaktır. 1027 esiri serbest bıraktıranlar geri kalan altı bin esiri de serbest bıraktıracaktır. Esirlerinin serbest kalmasını dört gözle bekleyen gözü yaşlı annelere güvence veriyorum. Yakında onlar, halkımız ve ümmetimiz bunların serbest kaldığını görecektir” şeklinde konuştu.

Siyonist askeri esir alan Kassam Tugaylarıyla diğer direniş güçlerine teşekkür ettiklerini söyleyen Meşal, böyle şerefli bir anlaşmayı sağlayan direniş güçlerinin toprağını kurtararak, mültecilerin geri dönüşünü ve Filistin halkının birliğini de sağlayabileceğini söyledi.

*** 

Nasır Salahuddin Tugayları: “Esir Takası Direnişin Şartlarına Göre Gerçekleşti”

Halk Direniş Komiteleri’nin askeri kanadı Nasır Salahuddin Tugayları, Hamas hareketiyle işgal hükümeti arasında varılan “Özgürlerin Vefası” adını verdikleri esir takası anlaşmasının direnişin daha önce ortaya koyduğu şartlara göre tamamlandığını ve işgal hükümetinin sonunda Kudüslü esirleri de antlaşmaya dahil etmek zorunda kaldığını belirtti.

Hareketin sözcüsü Ebu Mücahid yaptığı açıklamada Siyonist rejimin esir askerini alabilmek için direnişin öne sürdüğü bütün şartları kabul ettiğini söyledi.

Ebu Mücahid devamla, Filistin direnişinin esirlere karşı vefalı olmaya devam edeceğini, geri kalan esirlerin de serbest kalması için çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

Siyonist asker Şalit’in esir alındığı operasyonun son operasyon olmadığını belirten Ebu Mücahid, diğer esirlerin serbest kalması için de gerekirse yeni operasyonların yapılacağını söyledi.

Mısır ve Almanya’nın arabuluculuğuyla Hamas ile işgal hükümeti arasında varılan anlaşmaya göre Siyonist asker Gilat Şalit’e karşılık Siyonist işgal zindanlarında bulunan 1027 Filistinli esir serbest kalacak. Bu anlaşmayla bütün Filistinli esir bayanlar salıverilecek.

HABERE YORUM KAT