1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Boykot Ediyor, Türkiye Bekliyor!
İsrail Boykot Ediyor, Türkiye Bekliyor!

İsrail Boykot Ediyor, Türkiye Bekliyor!

İsrail'in, İnsan Hak ve Hürriyetleri (IHH) Derneği'nin Gazze'ye gönderdiği yardım gemilerine uluslararası sularda saldırısıyla başlayan diplomatik kriz, başka alanlarda da kendini gösterdi.

25 Haziran 2010 Cuma 00:10A+A-

Zaman gazetesinin haberine göre; Türkiye'den İsrail'e ihracat yapan Türkiye merkezli gıdacılar, baskından sonra İsrail'in ürünlerini kontrol için 'haham' göndermemesi yüzünden ihracat gerçekleştiremiyor. İsrail, gıda ürünleri için hem denetçilik yapan hem de ürünlerin helal olup olmadığını kontrol eden hahamlar gönderiyordu. Ürünün yapılışında bizzat bulunan hahamlar onay verdikten sonra ancak İsrail'e bu malların girmesine izin veriliyordu. İsrail'in, Türk mallarına haham göndermeyerek uyguladığı boykottan etkilenip yeni pazar arayışlarına yönelen şirketlerden Hleks Gıda, bu amaçla Endonezya'nın başkenti Jakarta'da Türk İhraç ürünleri Fuarı'na katıldı. Şirketin Genel Müdürü Ali Yeni, "Gelişmelerden dolayı İsrail artık ürünleri kontrol için Türkiye'ye haham göndermiyor. Bu durumda bizim ürünlerimiz İsrail gümrüğünden geçemiyor. Biz de yeni pazarlara yöneldik." dedi.

Patlayan şeker ve benzeri şekerli gıda ürünleri üreten Hleks Gıda, İsrail'e yıllık 500 bin dolarlık ihracat yapıyordu. Bu tutar şirketin toplam ihracatının yüzde 5'ini oluşturuyor. Hahamların, üretim sürecinin tamamına katıldığını kaydeden Ali Yeni, İsrail'in doğrudan Türk ürünlerine ambargo koymak yerine bu tür dolaylı yöntemlere başvurduğunu anlattı.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail'de bazı market zincirleri münferit olarak Türk ürünleri satmayacaklarını açıklamıştı. Marketler, Türkiye'den alımı durdururken depolarında kalan Türk menşeli ürünler tükenene kadar satışa devam edecek. Denetçi hahamların verdiği izin olan 'koşer (helal) sertifikası'nın olmazsa olmaz olmadığını belirten İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanı Zekeriya Mete ise İsrail'e Filistin üzerinden mal gönderildiğini ifade etti. Mete, ayrıca, İsrail'in nakliyeyi Türkonline yerine 2 katı fiyata çalışan Zimonline ile yapmalarını istediğini söyledi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum