1. HABERLER

  2. HABER

  3. Isparta’da Mavi Marmara Yıldönümü Etkinliği
Isparta’da Mavi Marmara Yıldönümü Etkinliği

Isparta’da Mavi Marmara Yıldönümü Etkinliği

Mavi Marmara şehitlerini anmak için İhh Isparta Temsilciliği, İmam-Hatip Mezunları Mensupları Derneği ve İlk-der’in Ortak katılımlarıyla bir basın açıklaması yapıldı.

01 Haziran 2011 Çarşamba 02:26A+A-

Kanlı Mavi Marmara saldırısı üzerinden tam bir yıl geçti. İsrail zorbalığını bir kez daha gözler önüne sermek  ve saldırıda şehid olan 9 şehidi anmak için İhh Isparta Temsilciliği, İmam-Hatip Mezunları Mensupları Derneği ve İlk-der'in Ortak katılımlarıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Haksızlık ve zulmnün  sadece Filistinde değil Afganistan, Irak, Pakistan, Mısır, Suriye, Yemen ve tüm Ortadoğuda  sürdüğü hatırlatılırken, mücadelenin Rabbimizin buyruğunda olduğu gibi "Zulüm yeryüzünden kalkıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar" sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

İhh temsilciliği adına ARİF KARDAŞ tarafından okunan basın bildirisinin tam metni:

Bugün 31 Mayıs 2011. Siyonist İsrail Devleti'nin Mavi Marmara'ya yaptığı kanlı baskının yıldönümündeyiz  bu haksız, hukuksuz katliamı lanetlemek, şehit olan kardeşlerimizi anmak için buradayız.

Hepinizin de bildiği gibi Mavi Marmara 6 ülkeden katılan yardım gemileriyle birlikte dünyanın 38 ülkesinden sivil toplum kuruluşu üyesi, 15 ülkeden parlamenter düzeyinde katılımcısıyla 10bin ton'dan fazla insani yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmak üzere yola çıkmıştı. Gazze'de yıllardır kuşatma altında tutulan ve her tür ambargo ile zulme maruz bırakılan kardeşlerimize yalnız olmadıklarını göstermek, sıkıntılarına bir nebzede olsa merhem olabilmek için yola çıkılmıştı. Fakat bu kutlu yolculuk eli kanlı terörist İsrail devletinin uluslar arası hukuku hiçe sayan ve 9 kardeşimizi şehit ettiği katliamıyla neticelenmişti.

Fakat Mavi Marmara yoluna devam ediyor. Bu katliamın üzerinden 1 yıl geçti ve biz bu yıl 100 ülkeden katılacak 1500 sivil toplum kuruluşu üyesi ile birlikte ve 15 gemi ile daha güçlü bir şekilde yola çıkıyoruz inşallah.

Mavi Marmara katliamından sonra, bu olay dünya siyasetini değiştirecek denilmişti. Bugünde şahit olduğumuz üzere nice hayırlara sebep oldu. Ortadoğu coğrafyasında zalim liderler devrilmek için sırasını bekler durumda adeta.

Yine Gazze'ye uygulanan ambargo delinmiş ve Refah sınır kapısı geçişleri rahatlatılmıştır. Mısır, yeni yolculuk haberini almış ve gemiler daha yola çıkmadan önce Refah kapısını açmıştır.

Bunların yanında, 6 yıl önce Gazze'de Siyonist İsrail buldozerlerinin altında ezilen Rachel'in bir arkadaşı Mavi Marmara yolculuğuna katılmış ve 6 ay kadar önce Kayseri'de Furkan Doğan'ın mezarı ve ailesini ziyareti esnasında İslam'la tanışmıştı.

Yine yolculuk esnasında bir İngiliz parlamenter namazlardaki birliktelikten etkilenmiş, 3 gün gibi kısa bir zamanda Kur'an ı okur hale gelmiş ve Müslüman olma şerefine erişmiştir.

Sivil toplum kuruluşlarının fiziken belki küçük, ama etkisi büyük bu gayretleri, yeryüzünde haksızlığın, zulmün, adaletsizliğin yok olmasına, insanca ve müslümanca yaşanabilecek, adalet temelli bir hayatın hakim olmasına büyük katkı sağlayacaktır inşallah.

Haksızlık ve zulüm sadece Filistin'de değil, Irak, Afganistan, Pakistan, Mısır, Suriye, Yemen, diğer Ortadoğu ülkeleri ve dünyanın birçok bölgesinde tüm şiddetiyle devam etmektedir.

Bizde, Rabbimizin de bizden istediği gibi, "Zulüm yeryüzünden kalkıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar" mücadelemizi devam ettireceğiz.

Bir Cevdet olmaya, Cengizler doğurmaya, Çetin bir duruşa, Ali Haydar cesaretini kuşanmaya, İbrahim gibi durmaya, Necdet duyarlılığına, Fahri cömertliğine, Furkan güzelliğine ve Uğur Süleyman'a yapılan dualara ne kadar ihtiyacımız olduğunu öğretti bize Mavi Marmara. Filistin için, dünyanın her yanında kanayan yaralarımız için gerektiğinde güvertede umutları göğe uçurmaktan, deryaları aşmaktan imtina etmemeyi öğretti.

Onların kanları Gazze'ye ulaştı! Bize de rotamızı kırmamak ve şehitlerimizin mücadelesini yarınlara taşımak kaldı. 

Selam olsun tevhid, adalet, özgürlük şiarını yükseltenlere!

Selam olsun zorbalığa karşı direnen insanlara!

Ve selam olsun küresel intifadaya omuz verenlere!

HABERE YORUM KAT