1. HABERLER

  2. HABER

  3. “İslam’ın Uygulanması İçin Halk ve Toprak Lazım!”
“İslam’ın Uygulanması İçin Halk ve Toprak Lazım!”

“İslam’ın Uygulanması İçin Halk ve Toprak Lazım!”

Dicle Fırat Diyalog Grubu’nun davetlisi olarak Diyarbakır’da bulunan Ali Bapir, İslami STK temsilcileriyle buluştu.

19 Nisan 2011 Salı 20:50A+A-

Kürdistan İslam Cemaati ve Federal Kürdistan Bölge Parlamenteri Ali Bapir, Hz Peygamber'in önce aşiretinden, sonra milletinden ve en sonra da tüm dünyada davet ve mücadeleye giriştiği örneğinden hareketle bölgesel sorunlarla hesaplaşmanın önemi üzerinde durdu.

Dicle Fırat Diyalog Grubu'nun davetlisi olarak Diyarbakır'da bulunan Kürdistan İslam Cemaati ve Federal Kürdistan Bölge Parlamenteri Ali Bapir, Diyarbakır'daki İslami sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Özgür-Der Selahaddin Eyyubi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Diyarbakır'daki İslami sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda temsilci katıldı.

Toplantıyı kısa bir giriş konuşmasıyla başlatan Bapir, ardından STK temsilcilerinden gelen soruları cevaplandırdı.

"Ben müslümanlardanım' diyenden daha güzel sözlü kimdir?"

"Allah'a çağıran, salih amelde bulunan ve: "Gerçekten ben müslümanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kimdir?" ayetinden hareketle iman amel bütünlüğüne vurgu yapan Bapir, "ne mutlu o insana ki ben müslümanım diyor. Allah'a davet eden kişi en güzel kişidir ve o güzel olan sözleri ile milletini doğru yola çağırır. Allah'a davet için söz yeterli değildir. Bununla beraber amel de gereklidir. Ayrıca iman etmek Müslüman bir cemaate-topluluğa tabi olmayı da zorunlu hale getiriyor. Bu noktada önemli olan iyi söz, iyi amel ve Allah'a davetle beraber Müslüman cemaate katılmak..."dedi.

"Aramıza örülen duvarları yıkmalıyız"

Bu bağlamda cemaatler arası ilişkilere de değinen Bapir, İslami cemaatler arasında örülen duvarların yıkılmasının önemi üzerinde durarak,  Rabbimizin ayrılmamız durumunda gücümüzün dağılacağı uyarını anımsattı. Alan çalışmaları, iş bölümü, yeteneklerimize göre sorumluluk alma ve rol dağılımıyla birçok sorunun aşılabileceğine işaret etti.

"Kürt halkı ve toprağı inkâr edilerek İslam anlatılmaz"

Haklarına sahip çıkma maskesi arkasında Kürt halkının sekülerleştirilmeye çalışıldığı uyarısında bulunan Bapir, bunun önüne geçmenin yolunun ise Müslümanların Kürt halkının hakları için mücadele etmekten geçtiğini kaydetti. Bapir, "hepimiz biliyoruz ki, Kürt halkı devletsiz bir halktır. Biz inanıyoruz ki, İslam'ın uygulanması için bir halk ve bir toprak lazım. Kürt halkı ve toprağı inkâr edilerek İslam anlatılmaz. İslam Kürt halkının haklarıyla çelişmiyor. Eğer biz İslam'ın Kürtlerin kabul ettiği hakları için mücadele etmezsek, başkaları gelir ve o boşluğu doldurur. Hem de kendi ideolojileriyle gelirler. Kürt halkının hakları adına Kürtleri ideolojilerine çağırırlar. Biz bu ideolojilerin zulüm ürettiğini de çok iyi biliyoruz. O nedenle özgürlük ve adalet dini olan İslam'ın öncü rolü için bizim sorumluluğumuzun farkında olarak harekete geçmemiz lazım."şeklinde konuştu. 

"Halkımızın maslahatını esas aldık"

Toplantıya katılan STK temsilcilerinin yorum ve sorularıyla devam eden toplantıda, Kürdistan İslam Cemaati'nin Güney Kürdistan'da diğer örgüt ve partilerle ilişkileri bağlamında ulaştığı deneyimleri paylaşması şeklindeki bir soruya Bapir, kendilerine zulümler yapılmasına rağmen milletinin maslahatını her şeyin üstünde tuttuklarını söyledi. Bu bağlamda Bapir, Kürdistan halkının hassas bir dönemden geçtiğini, bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak hareket ettiklerini, halkının menfaatlerini esas alan çalışmaları esas aldıklarını "güzel söz" ve "iyilik" için çalıştıklarını kaydetti.

"Müslüman olunması durumunda birleşmeden yanayız"

Başka bir soru üzerine hareketini öncellikle bölgesel sonra küresel olarak nitelendiren Bapir, genel olarak şu anki yönetimleri kast ederek, Farslar, Araplar ve Türklerin Müslüman olmaları ve İslam adaletini esas almaları durumunda birleşmeden yana olduklarını söyledi.

"Güney Kürdistan'daki ayaklanmalar yolsuzluklara karşıydı"

Güney Kürdistan'daki isyanı da değerlendiren Bapir, ayaklanmanın öncellikle yolsuzluk ve adaletsizliklere karşı yapıldığına vurgu yaptı.

Haber: Emin Altun

HABERE YORUM KAT