1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İslâm İşbirliği Teşkilatı Filistin İçin Toplanacak
İslâm İşbirliği Teşkilatı Filistin İçin Toplanacak

İslâm İşbirliği Teşkilatı Filistin İçin Toplanacak

İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT), 6-7 Mart'ta Endonezya'da Filistin ve Kudüs'teki son gelişmelerin ele alınacağı olağanüstü bir zirve gerçekleştirileceğini açıkladı.

20 Şubat 2016 Cumartesi 13:36A+A-

İİT Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Semir Bekir Diab tarafından yapılan yazılı açıklamada, mart ayının ilk haftası Filistin meselesinin ele alınacağı bir zirve düzenleneceği belirtildi.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yapılacak zirvenin Filistin meselesini yeniden siyaset sahnesine taşıyacağı vurgulanan açıklamada, “Bu toplantıda, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistinlilerin meşru tüm haklarının yeniden kazanılması için teşkilatın uluslararası platformlarda gösterdiği çabalar ve üye ülkelerin birliğinin sağlanması hedefleniyor.” denildi.

“İsrail’in Baskı Politikaları Masaya Yatırılacak”

İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerinin gündeme getirileceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adil ve Kalıcı Çözüm İçin Birlik” adı altında gerçekleştirilecek zirvede, İsrail'in uzlaşmazlığı ve Kudüs'te kutsal mekânlara yönelik devam eden ihlallerinin yanı sıra işgal yönetiminin Filistin halkına uyguladığı baskı politikaları masaya yatırılacak.”.

Cakarta zirvesinden çıkacak sonuçların nisan ayında düzenlenmesi beklenen İİT 13. Olağan Zirvesi'nde görüşüleceği belirtildi.

AA

HABERE YORUM KAT