1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İslam alemi Kurban Bayramını kutlarken Filistinliler yasta
İslam alemi Kurban Bayramını kutlarken Filistinliler yasta

İslam alemi Kurban Bayramını kutlarken Filistinliler yasta

İşgal ordusu Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürüyor ve kurban bayramında Mescid-i Aksa'ya kısıtlamalar getiriyor.

16 Haziran 2024 Pazar 16:45A+A-

Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinliler, İsrail ordusunun savaşın başlamasının üzerinden sekiz aydan fazla bir süre geçmesine rağmen ölümcül saldırılarını sürdürmesi nedeniyle buruk bir Kurban Bayramı geçiriyor.

Bugüne kadar 37.000'den fazla Filistinlinin katledildiği kuşatma altındaki Gazze'de insanlar Pazar günü namaz kılmak için mahallelerinin enkazı arasında toplandı.

Bu sırada işgal ordusu, en güneydeki şehre yönelik kara saldırısında ilerlerken Refah'ın batı bölgelerine agresif bir şekilde saldırıyor ve Gazze'nin merkezindeki bölgeleri vuruyor.

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el Belah'tan bildiren Al Jazeera'den Hani Mahmud, "Bu saldırılar insanları daha fazla yerinden edilmeye itti. Şeridin kuzey kesiminde insanlar sadece öngörülemeyen bombalar ve evlerine yapılan saldırılarla değil, aynı zamanda susuzluk ve açlığın yayılmasıyla da mücadele ediyor" dedi.

"Tüm bunlar bayramın ilk gününde yaşanıyor ve birçoğu yas tutan yüz binlerce yerinden edilmiş Filistinli aileye tanık oluyoruz."

Al Jazeera'den Tarık Ebu Azzum da Deyr el Belah'tan bildiriyor ve Filistinlilerin bir umuda tutunmaya çalıştığını söylüyor.

"Filistinliler, İsrail'in devam eden saldırganlığına rağmen, küçük çocukları mutlu etmek için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar, çünkü birçoğu bugün uyanacak ve bayramı ebeveynleri olmadan kutlayacak."

Gazze'deki Hükümet Medya Ofisi Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, İsrail'in tüm geçiş noktalarından bölgeye kurbanlık hayvan girişini engellediğini ve Filistinlilerin Kurban Bayramı kapsamında kurban kesme ritüellerini yerine getirmelerine izin vermediğini söyledi.

İsrail ordusu Pazar günü, Kerem Ebu Salem (Kerem Şalom) sınır kapısından Gazze'ye daha fazla yardım girmesini sağlamak amacıyla, bir sonraki duyuruya kadar her gün sabah 8'den akşam 7'ye kadar belirli bir güzergâhta askeri faaliyetlere "yerel, taktiksel bir ara" verdiğini duyurdu.

Bununla birlikte, askerlerinin yerleşim bölgesinin güney kesiminde savaşmaya devam edeceğini ve "çatışmaların durdurulmayacağını" vurguladı.

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum