1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Islak İmza' 8 Aydır Mahkemeye Gönderilmiyor
Islak İmza 8 Aydır Mahkemeye Gönderilmiyor

'Islak İmza' 8 Aydır Mahkemeye Gönderilmiyor

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sekiz ay önce incelenmek üzere kendisine gönderilen Albay Dursun Çiçek ile ilgili Ergenekon dava dosyasını İstanbul 13. Ağır Ceza'ya hâlâ iade etmedi.

13 Ocak 2011 Perşembe 10:48A+A-

Dün Silivri'de görülen duruşma sırasında Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, dosyanın gelmediğinin altını çizdi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in yargılandığı davayı, Çiçek'in sanık olduğu 'ıslak imzalı plan' davasıyla birleştirmişti. Mahkeme, davalar arasında 'hukukî ve fiilî irtibat' bulunduğuna işaret etmişti. Şengün de, dosyayı geçen yıl mayıs ayında sessiz sedasız Yargıtay'a göndermişti.

Duruşmada tutuklu sanıklar Kurmay Albay Dursun Çiçek, avukat Serdar Öztürk ile Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, incelenmek üzere yaklaşık 8 ay önce Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderilen dava dosyasının halen mahkemeye gönderilmediğini açıkladı. Şengün, dava dosyasının, kararın yazılması için Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda bulunduğunu ve sanık taleplerinin alınmasına geçildiğini belirtti.

Duruşmada ilk olarak söz alan tutuklu sanık Albay Dursun Çiçek, 6 ay önce savunma yaptığı sırada üye Hâkim Hasan Hüseyin Özese'nin izinli olduğu için heyette yer almaması sebebiyle savunmasını kısaca özetledi. Çiçek, çapraz sorgusu sırasında kendisine üye hâkimlerden Hüsnü Çalmuk'un 250, Sedat Sami Haşıloğlu'nun 152, savcılar Mehmet Ali Pekgüzel'in 26, Nihat Taşkın'ın ise 6 soru yönelttiğini söyledi. Çiçek, sorulan soruların yüzde 75'inin faili meçhul ihbar mektubundaki iftiralar ile Genelkurmay Karargâhı konusunda yöneltildiğini kaydetti.

İhbar mektubuyla ilgili önce askerî savcılık tarafından inceleme başlatıldığını belirten Dursun Çiçek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de bir yargılama yürütüldüğü gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiğini anlattı. Ancak kendilerinin bu yargılamanın askerî mahkemede yapılmasını istedikleri için verilen bu takipsizlik kararına itiraz ettiklerini söyleyen Çiçek, itiraz dilekçelerinin Askerî Yargıtay tarafından hâlâ incelenmekte olduğunu vurguladı. Çiçek, "Erzincan'dan gelen dava dosyası ile sizin dava dosyanız arasında fiilî, hukukî irtibat bulunduğuna karar verdiniz. Ancak o dosya Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki dosya ile birleştirildi. Daha ağır suçlamalarla yargılananların tutuksuz, benimse tutuklu yargılanmam hukuksuzluk, adaletsizliktir." şeklinde konuştu. Üye hâkimler Hüsnü Çalmuk ile Hasan Hüseyin Özese'ye seslenen Çiçek, "Parmak izi, avuç izi ve bilgisayarda dosya izi olmadan böyle saçma sapan bir planı Dursun Çiçek yaptı diyorsanız, elinizi vicdanınıza koyun ve 'evet' diyorsanız ben verilecek cezaya razıyım." diye konuştu. Ara kararlar, üye hâkim Hüsnü Çalmuk, suça konu belge aslındaki imzanın hangi tarihte atıldığının (yazı yaşının) tespitinin mümkün olup olmadığı konusunda İTÜ'den açıklayıcı bilgi istenmesine karar verdi.

İHBAR E-MAİLİ AMSTERDAM'DAN

Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, ara kararlar üzerine dosyaya gelen evrakı okudu. Buna göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarca 25 Haziran 2009'da ifadeye çağrılan Çiçek'in ilk sorgulanıp tutuklanmasından bir gün önce 29 Haziran 2009'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen ihbar e-mailinin IP numarasının kim tarafından kullanıldığı ve kim tarafından gönderildiğine ilişkin talebe cevap verildi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan gelen yazıda, e-mailin atıldığı 78.184.32.122 IP numarasının Amsterdam'daki bir kullanıcıya ait olduğu belirtildi.

Öte yandan davada aradan geçen 1,5 yılın ardından firari sanık Bedrettin Dalan hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı.

(Mutlu Özay / Zaman)

HABERE YORUM KAT