1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İskender füzelerinin anımsattığı Rus zalimliği
İskender füzelerinin anımsattığı Rus zalimliği

İskender füzelerinin anımsattığı Rus zalimliği

İskender füzeleri üzerinden başlayan tartışmalar Ermenistan’da darbe olacağı sinyallerini güçlendirirken, Rusya’nın Suriye’de sivilleri katlettiğini de kanıtladı.

27 Şubat 2021 Cumartesi 20:25A+A-

HAKSÖZ HABER

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ı askeri darbe ile indirmek isteyen Rusya destekçisi askeri güçlerin, Paşinyan’ın sorumluluğu onlara da atmasını kabullenemediği görüldü.

Paşinyan, Dağlık Karabağ yenilgisinin ardından ‘sorumluluğu üstlendiğini’ ancak askerin de aynı sorumluluğu almadığını ve ‘yeterince çaba göstermediğini’ belirtmişti. Paşinyan’a karşı aylardır sürdürülen protestolara, ordu açıkça dahil olunca “askeri darbe sinyallerine” karşı gösteriler başladı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, Rusya’dan aldıkları füzelerin neden sürekli alınmadığı ve Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan’a karşı kullanılmadığı sorularına verdiği cevap Ermenistan ve Rusya arasındaki ayrılığı belirginleştirdi.

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Dağlık Karabağ savaşında İskender'in kullanılması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Paşinyan, "Sarkisyan birçok sorunun cevabını bilmeli ve cevabını bildiği sorular sormamalı. Sarkisyan'ın 'neden İskender patlamıyor veya füzenin yüzde 10'u sadece patlıyor' sorusunu sorması lazım" ifadelerini kullandı. Rusya’ya karşı bir tepki olarak değerlendirilen bu yorum Rusya ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın ayrı düştüklerini kanıtlıyor. Üstelik Dağlık Karabağ savaşında da Rusya, açıkça Ermenistan’ı desteklemeyerek savaşın sonucunu Ermenistan aleyhine şekillendirmişti.

İskender füzeleri ile ilgili bu yorum aslında daha güneyde yer alan bölgeler ve ülkeler için de benzer anlamlar taşıyor.

Suriye’de sivillerin katledilmesinde kullanılan İskender füzeleri 14’ten fazla sivil Suriyelinin yaşamına mal olmuştu.

Rusya, Paşinyan’ın “bu bombalar etkisiz” sözleri üzerine daha önce Suriye’de kullandığı İskender füzesinin görüntülerini paylaştı. Paylaşım ile beraber Rusya’nın Suriye’de sivilleri katlettiği de kabullenilmiş oldu. Batı medyası ise Rusya’ya karşı olan suskun ve çaresiz tavrını sürdürmeye devam ediyor.

Suriye’nin Halep iline bağlı Azez bölgesinde bulunan bir hastanenin İskender füzeleri ile patlatıldığını Rusya Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı görselde görmek mümkün.

Sivilleri hedef alan saldırıda 14 kişinin yaşamını yitirdiğini Reuters haber ajansı da aynı gün sıcak bir gelişme olarak bildirmişti.  

reuters-haberi-geciyor-hastane-saldirisi-rusya.jpg

 

Paşinyan'la yaşanan kavgada Rusya Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı İskender füzelerinin Azez'deki hastaneyi vurduğu anlar,

Rus yapımı kısa menzilli balistik füze sistemi olan İskender'in içerisinde; misket bombası, termobarik yüksek patlayıcı, parçalanmalı savaş başlığı, sığınak delici ve radarsavar görevleri için bir elektromanyetik darbe üretici de dahil olmak üzere birçok farklı konvansiyonel savaş başlığı bulunduğu biliniyor.

Sivilleri katletmekten çekinmeyen ve katliam görüntülerini de paylaşan Rusya’nın caniliği bununla sınırlı kalmıyor elbette. Bugün günlerden 27 Şubat tam bir yıl önce Suriye’nin İdlib kentinde görev yapan askerlerimize karşı Rusya, Esed ortaklığıyla bir saldırı düzenledi ve 34 askeri şehit etti.

Suriye’de yüzbinlerce insanı katleden Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin kendilerine Türk askerlerinin orada olduğuyla ilgili bir bilgi vermediği yalanını söylemişti. Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Rusya’nın iddialarını yalanlamış, saldırıdan günler önce Türk askerlerinin orada olduğunun bilgisinin Rus makamlarıyla paylaşıldığını ifade etmişti.

Rusya’nın İskender ve benzeri silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar sonucu on binlerce masum insan ölüyor. AB ve ABD her ne kadar tüm dünyanın sorumluluğunu üstlenmiş gibi davransa da Rusya ve Çinin katliam ve soykırımlarını cılız sesli kınamalarla geçiştiriyor.

HABERE YORUM KAT