1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İşkenceyle Katledilen 4 Bin Kişinin Fotoğrafları Yayınlandı!
İşkenceyle Katledilen 4 Bin Kişinin Fotoğrafları Yayınlandı!

İşkenceyle Katledilen 4 Bin Kişinin Fotoğrafları Yayınlandı!

Suriye’de Beşşar Esed’in zindanlarında ve toplama merkezlerinde işkenceyle öldürülmüş 4 bin kişinin daha fotoğrafları yayınlandı.

14 Mart 2015 Cumartesi 12:13A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriye’de daha önce yayınlanan ve işkenceyle öldürülmüş 11 bin kişiye ait fotoğraflara 4 bin kişinin fotoğrafı daha eklendi.

Şam’da Muhaberat’a ait 215. Ünite’de (Branch 215) katledildikleri tahmin edilen kurbanlarla ilgili detay resimler yayınlanamayacak durumda. Birçok kişinin uzuvlarının, organlarının kesilmiş olduğu görülüyor. Bazılarının gözleri oyulmuş.

Bu arada 215. Ünite, Esed’in sarayına sadece 1 km. mesafede bulunuyor. 215. Ünite, Muhaberat’ın yoğun işkence merkezlerinden biri olarak biliniyor. Henüz 2012 Ramazan ayında çoğunluğu Humus Üniversitesi öğrencisi en az 46 kişi orada işkenceyle katledilmişti.

Yayınlanan fotoğraflarla, ailelerin, yakınlarını teşhis etmesi sağlanmak isteniyor. Böylelikle ölümleri raporlayan kuruluşlar yaşananları kayda geçiriyor. Ayrıca Esed hakkında savaş suçları davası açılması hedefleniyor.

ABD ve ULUSLARARASI TOPLUM SESSİZ KALDI

Daha önce Anadolu Ajansı’nın çabalarıyla 27 bin foto yayınlanmıştı. Önceki fotoğrafları basına sızdıran ve görevi kimin kimi öldürdüğünü kayıt altında tutmak olan Sezar (Caesar) lakaplı Suriyeli, “Eğer ABD ve uluslararası toplum daha erken harekete geçseydi Esed'in katliamları engellenebilirdi. Esed sandığınızdan daha zayıf." demişti.

FBI'la paylaşılan fotoğraflar arasında 7 kişinin ABD vatandaşı olduğu iddia edilmişti. Ancak ABD vatandaşı oldukları tespit edilemedi gibi politik bir sebeple tüm işkence fotoğraflarının üstü örtülmüştü. ABD yönetimi, Suriye rejiminin işlediği savaş suçlarını araştırmaya ayrılan 500 bin Dolarlık bütçeyi de iptal etmişti.

suriye-iskence-syria-torture-215-unite.jpg

***

2 yıl önce tutuklanan Ahraruş Şam'ın Şam emirinin de gözleri oyularak katledildiği görülüyor… (+18)

ahrarus-sam-sam-emiri-iskence.jpg

Bir MİT elemanı tarafından rejime satılan ve işkenceyle katledilen ÖSO kurucularından Hüseyin Harmuş da böyle teşhis edilmişti.

huseyin-harmus-iskence-torture.jpg

suriye-syria-iskence-torture-215-unite.jpg

(Bu haber metni, özellikle gazeteci Yusuf Özhan’ın paylaştığı bilgilerden istifade edilerek hazırlanmıştır.)

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum