1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. İşkence Raporu 17 Yıl Sonraya Ortaya Çıktı!
İşkence Raporu 17 Yıl Sonraya Ortaya Çıktı!

İşkence Raporu 17 Yıl Sonraya Ortaya Çıktı!

Bismil'de 17 yıl önce gözaltında ölen Suphi Kılıç'ın ailesi, terör tazminatı için başvurunca acı bir belgeyle karşılaştı: Adli Tıp, Kılıç'ın darp edildiğine dair rapor vermişti.

02 Ağustos 2010 Pazartesi 00:07A+A-

Bismil'de PKK'ya yardım  ettiği iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra ölen Suphi Kılıç için Adli Tıp'ın darp sonucu hayatını kaybettiğine dair rapor verdiği 17 yıl sonra ortaya çıktı. Kılıç'ın dosyası kayıp, sadece savcı fezlekesi ve yargılama izni verilmediğine dair karar bulunuyor.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Kamışlı köyünde oturan Suphi Kılıç, 21 Kasım 1993 tarihinde PKK'ya yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla Cemaletin Çicek ve Abdulbaki Çiçekli ile birlikte gözaltına alındı. Kılıç, götürüldüğü Kamışlı Karakolu'nda bir gün sonra öldü. Açılan soruşturmaya Adli Tıp raporu ve otopsi raporu eklenerek, Bismil Cumhuriyet Savcılığı'nca 'Kastın aşılması suretiyle adam öldürmek' suçlamasıyla fezleke hazırlandı. Savcılık fezlekede Kılıç'ın ölümüne neden olan astsubaylar Mehmet Demir ile Necmi Güneş, uzman çavuş Bayram Yılmaz ve er Mustafa Bakır'ın yargılanmaları için Bismil İlçe İdare Kurulu'ndan yargılama izni istedi. Fezlekede olay tarihinde nezarethanede bulunanların kendileri ve Suphi Kılıç'a karşı 'herhangi bir cebir ve darp bulunulmadığını' söylemelerine rağmen, otopsi ve İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunda Kılıç'ın, 'Şiddetli müessir fiile maruz kaldığı, ölümün akciğer iltihabına bağlı solunum yetmezliği sonucu' olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı, Suphi Kılıç'ın ölümüne neden oldukları gerekçesiyle iki astsubay, bir uzman çavuş ve bir er ile ilgili yargılanma izni istemesine karşılık ilçe idare kurulunun izin vermediği ortaya çıktı. İdare Kurulu kararı şöyle:

"... Traktörle karakola getirildiği, traktörden atlayıp kaçmak istediği, yakalanıp tekrar traktöre bindirildiği, römorkta kendini sağa sola çarptığını ve bu esnada yara ve darp izlerinin çoğaldığı; Karakolda 'emniyet odasına' alındığı, tüm ihtiyaçları temin edilirken adı geçen akciğer yetmezliği bulunduğu; sabah emniyet odasında ölü bulunmuştur. Olayda güvenlik görevlilerinin herhangi bir ihmali ve suçu bulunmadığı, kötü muamele yapılmadığı muhakikin hazırlamış olduğu fezlekeli tahkikat dosyasından anlaşılmış olup belge ve kayıtlara göre suçun sübuta ermediği anlaşıldığından yukarıda isimleri belirtilen sanıkların yargılanmalarına gerek yoktur."

Kılıç ailesinin, 'Terör ve terörden doğan zararların karşılanması' kanunu kapsamında yaptığı başvuruda ortaya çıkan gerçek aile fertlerini şoke etti. Bismil'de, takipsizlik verilerek kaldırılan dosyanın kayıp olduğu, sadece savcı fezlekesi ve ilçe idare kurulunun kararının bulunduğu belirlendi. Tazminat başvurusu kabul edilen aile, zamanaşımına uğramadan sanıkların yargılanmasını isteyeceklerini söyledi.

(Radikal)

HABERE YORUM KAT