1. HABERLER

  2. HABER

  3. IŞİD 100 ABD Askerinin Bilgilerini Yayınladı
IŞİD 100 ABD Askerinin Bilgilerini Yayınladı

IŞİD 100 ABD Askerinin Bilgilerini Yayınladı

IŞİD'e ait olduğu izlenimini veren bir internet sayfası 100 ABD’li askerin kişisel bilgilerini yayınladı, ABD'deki sempatizanlarına isimleri yayınlanan askerleri öldürmeye çağırdı.

22 Mart 2015 Pazar 13:58A+A-

IŞİD'e ait olduğu izlenimini veren bir internet sayfası 100 ABD’li askerin adres ve fotoğraflarını yayınladı, “Amerika’da ikamet eden kardeşlerini” bu askerleri öldürmeye çağırdı.

İsminin yayınlanmaması şartıyla Reuters’a konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi “Bilgilerin doğruluğunu teyit edemem ancak meseleyi inceliyoruz. Çalışanlarımıza her zaman gerekli güvenlik tedbirlerini almalarını ve uygulamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Kendilerini “İslam Devleti Hacking Bölümü” olarak adlandıran bir grup İngilizce olarak yayınladığı mesajda bazı askerî sunucuları, veritabanlarını ve e-postaları hacklediğini ve IŞİD’e sempati duyanların öldürmesi için 100 ABD ordusu mensubunun bilgilerini ifşa ettiğini söylüyor.

Amerikalı New York Times’ın haberine göre bilgiler ABD hükümetine ait sunuculardan çalınmış görünmüyor. Gazeteye konuşan bir Pentagon yetkilisi de yayınlanan bilgilerin çoğunun kamu kayıtlarında, ev adresi arama sitelerinde ve sosyal medyada bulunabileceğini söyledi.

Mesajda askerlerin isimleri, hangi bölümde çalıştıkları, fotoğrafları ve adreslerinin yanı sıra bazılarının rütbeleri de veriliyor.

Deniz Piyadeleri'nden askerlere uyarı

ABD Deniz Piyadeleri Kolordusu, haberin ortaya çıkmasının ardından mensuplarına teyakkuzda olmaları konusunda uyarı yaptı.

Deniz Piyadeleri'nden Yarbay John Caldwell, yayınladığı açıklamada “Komutanlarımız ve personelimiz için, teyakkuz halinde olmak ve saldırı riskini azaltmak için gerekli önlemleri almak bir öncelik olmaya devam ediyor. Deniz piyadelerimiz ve ailelerinin internet/sosyal medya ortamlarındaki ayak izlerini kontrol etmeleri ve doğrudan ulaşılabilecek kişisel bilgi miktarını sınırlamak için gizlilik ayarlarının uygun durumda olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

CENTCOM hesaplarını hacklemişlerdi

13 Ocak akşamında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na ait Twitter ve YouTube hesapları hacklenmiş, Twitter’da atılan mesajlarda ordu mensuplarına ait olduğu izlenimini veren iletişim bilgilerinin bulunduğu bazı ekran görüntüleri paylaşılmıştı. “Amerikan askerleri, geliyoruz, arkanızı kollayın” denilen mesajlarda IŞİD’e bağlı olduğunu söyleyen “SiberHilafet” isimli grup, kişisel bilgilere de ulaşıltıklarını belirterek ölüm tehditlerinde bulunmuştu. 

Olayın fark edilmesinin ardından hacklenen hesaplar askıya alınmıştı. Pentagon sözcüsü Steven Warren “Olay rahatsız edici ancak hepsi bu. Saldırı operasyonlarımızı hiçbir şekilde risk altına sokmuyor” demişti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT