1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İşgalde, talanda, vahşette sınır tanımayan Rusya’dan Türkiye'ye 'itidalli ol' çağrısı!
İşgalde, talanda, vahşette sınır tanımayan Rusya’dan Türkiye'ye 'itidalli ol' çağrısı!

İşgalde, talanda, vahşette sınır tanımayan Rusya’dan Türkiye'ye 'itidalli ol' çağrısı!

Türkiye’nin Irak ve Suriye’de PKK/PYD’ye yönelik hava harekatını değerlendiren Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev, Rusya’nın işgal, talan ve vahşette sınır tanımazlığını atlayarak Türkiye'ye 'itidalli ol' çağrısında bulunmuş!

23 Kasım 2022 Çarşamba 13:40A+A-

İşgalci Rusya, Suriye'nin kuzeyine yönelik hava saldırıları düzenleyen ve kara harekatı başlatma ihtimalini gündeme getiren Türkiye'den "itidalli" olmasını istedi ve "aşırı güç kullanımından" kaçınmasını umduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev, "Türk meslektaşlarımızı, Suriye topraklarında aşırı güç kullanımından kaçınmaya ikna etmeyi umuyoruz." açıklamasında bulundu.

Devlet destekli Rus haber ajansı RIA'ya göre Lavrentiev, "Türk meslektaşlarımıza, sadece Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, tüm ülke genelinde gerilimin tırmanmasını önlemek için itidal göstermeleri çağrısında bulunacağız." ifadesini kullandı.

Ankara, Taksim'de 13 Kasım'da gerçekleşen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği, 80'den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki PKK ve PYD'ye yönelik hava saldırıları düzenlemişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (OSDH) verilerine göre, Türkiye'nin bu saldırıları sırasında 37 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye, 'Pençe-Kılıç' adını verdiği operasyonda 89 hedefin imha edildiğini bildirdi.

Rusya, Türkiye ve İran arasında Suriye konulu üçlü bir toplantının yapılacağı Kazakistan'ın başkenti Astana'da konuşan Lavrentiev, "Rusya aylardır geniş çaplı bir kara operasyonunu önlemek için mümkün olan her şeyi yaptı." diye konuştu.

Ayrıca başta Çeçenistan ve Ukrayna olmak üzere birçok bölgedeki savaşlarda kötü sicili bir hayli kabarık olan Rusya’nın özel temsilcisi Kürt sorunu konusunda da Türkiye’ye öğütte bulunarak, "Kürt meselesine barışçıl bir çözüm bulunması için tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam edilmesi" çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT