1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail Kudüs’teki Filistinli Sayısını Azaltmayı Planlıyor!
İşgalci İsrail Kudüs’teki Filistinli Sayısını Azaltmayı Planlıyor!

İşgalci İsrail Kudüs’teki Filistinli Sayısını Azaltmayı Planlıyor!

İsrail Parlamentosu’na bağlı Mevzuat Komitesi, binlerce Filistinlinin yaşadığı iki mahallenin Kudüs’ten ayrılması ve böylece bu kentteki Filistinli sayısının azaltılmasını öngören kanun teklifini onayladı.

29 Kasım 2017 Çarşamba 09:31A+A-

AA’nın işgalci İsrail’e bağlı Haaretz gazetesine dayandırdığı haberine göre, İsrail Parlamentosu’nda bakanlardan oluşan Mevzuat Komitesi, aşırı sağcı Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Kudüs İşleri Bakanı Zeev Elkin’in sunduğu İsrail’de daimi ikamet izni taşıyan binlerce Filistinlinin yaşadığı Şufat Mülteci Kampı ve Kefr Akab mahallelerinin Kudüs’ten ayrılmasını öngören kanun teklifini onayladı.

Teklifin 9 “evet”, 7 “hayır” oyuyla kabul edildiği duyurularak, Komite’de onaylanmasının Parlamento’da ikinci ve üçüncü okumalarının yapılmasının önünü açtığı aktarıldı.

Teklifin ilk okumasının geçen temmuz ayında yapılarak onaylandığı, yasalaşması için ikinci ve üçüncü okumaların da kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Yasa ile Kudüs’ün kuzey kesiminde bulunan ancak Ayrım Duvarı’nın (Utanç Duvarı) inşa edilmesiyle duvarın Batı Şeria tarafında kalan mahallelerin işgalci İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi’nin yetki alanından çıkarılmasının ve Kudüs’e kayıtlı Filistinli sayısının düşürülmesinin hedeflediği kaydedildi.

Şufat Mülteci Kampı ve Kefr Akab mahallelerinde yaklaşık 140 bin Filistinli yaşıyor. Bazıları İsrail pasaportu taşıyan bu kişilerden çoğunluğunun İsrail’de daimi ikamet izni var.

Doğu Kudüs’teki birçok Filistinlinin İsrail vatandaşlığı bulunmuyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT