1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail Harem-i İbrahim Camisi’nde Ezanı 298 Kez Yasakladı!
İşgalci İsrail Harem-i İbrahim Camisi’nde Ezanı 298 Kez Yasakladı!

İşgalci İsrail Harem-i İbrahim Camisi’nde Ezanı 298 Kez Yasakladı!

İşgalci İsrail, Batı Şeria’nın el Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camisi’nde 298 defa ezanın okunmasını yasakladı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:37A+A-

İsrail makamlarının 2018’in ilk yarısında işgal altındaki Batı Şeria’nın el Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camisi’nde 298 defa ezanın okunmasını yasakladığı bildirildi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis, yaptığı yazılı açıklamada, “İşgalci İsrail güçleri, Harem-i İbrahim’de 2018’in ilk 6 ayı içinde aralarında cuma namazı vakti de dahil olmak üzere 298 vakit ezan okunmasını yasakladı.” ifadelerini kullandı.

AA’da yer alan habere göre İsrail’in Harem-i İbrahim Camisi içindeki varlığını güçlendirdiğini ve Yahudi bayramlarını bahane ederek camiyi iki gün üst üste kapattığını belirten Şeyh Edis, İsrailli yerleşimcilerin ihlallerine de dikkat çekti.

Şeyh Edis, şunları kaydetti:

“Yahudi yerleşimcilerin ahlaksızlıkları ve ihlalleri de sınırı aştı. Öyle ki Harem-i İbrahim’in içinde gece yarılarına kadar süren müzikli eğlence partileri düzenlediler. Ayrıca caminin güney avlularında devasa kamplar kurdular.”

Şeyh Edis, İsrail’in Harem-i İbrahim Camisi ve avlularında restore çalışmalarına da müdahale ettiğini vurgulayarak, “Harem-i İbrahim ve çevresindeki Eski Şehir bölgesinin korunması, işgal rejimi ve ırkçı eylemleri ile mücadele için bölgede yaşayan halkın direnme azminin güçlenmesi için tüm çabaların birleştirilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

1994’teki Katliamdan Sonra Caminin Yarısı Sinagoga Çevrildi

İşgalci İsrail’in 1967 yılından beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da bulunan cami, 25 Şubat 1994 Cuma günü sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Yahudi bir fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve açıldığında yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde bölünmüştü.

Tarihe “el-Halil Camii (Harem-i İbrahim) Katliamı” olarak geçen olayda 29 Filistinli katledilmiş, 150’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Caminin bölünmüş kısımları yılda onar gün karşılıklı olarak Müslüman ve Yahudi ziyaretçilere açılıyor.

Şehirde, özellikle Harem-i İbrahim Camisi çevresinde işgalci İsrail askerleri ile Filistinliler arasında sık sık arbede yaşanıyor.

HABERE YORUM KAT