1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Güçleri Yine Gerçek Mermi Kullandı
İşgal Güçleri Yine Gerçek Mermi Kullandı

İşgal Güçleri Yine Gerçek Mermi Kullandı

Filistinlilerin Gazze'deki "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek amacıyla Batı Şeria'nın kuzeyi ve doğusunda düzenlediği gösterilere İsrail askerlerinin gerçek, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalesinde 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

28 Nisan 2018 Cumartesi 11:53A+A-

Filistinlilerin Gazze'deki "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek amacıyla Batı Şeria'nın kuzeyi ve doğusundaki Kefr Kaddum, Kefr Kalil köyleri ile Eriha kentinde düzenlediği gösterilere İsrail askerlerinin gerçek, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalesinde 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek amacıyla Batı Şeria'nın kuzeyi ve doğusundaki Kefr Kaddum, Kefr Kalil köyleri ile Eriha kentinde düzenlenen gösterilere müdahale ettiği, olaylarda 4 kişinin gerçek mermi, 14 kişinin plastik mermiyle, iki kişinin de çeşitli şekillerde yaralandığı, 62 kişinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi.

3 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bugünkü gösterilerde İsrail askerlerinin saldırısı sonucu yaralanan 3 Filistinli şehit oldu. Söz konusu Filistinlilerle beraber 30 Mart'tan bu yana devam eden gösterilerde şehit olanların sayısı 45'e yükseldi.

Bugünkü gösterilerde, 174'ü İsrail askerlerinin kullandığı gerçek, 19'u plastik mermiyle olmak üzere şu ana kadar en az 883 Filistinli yaralandı.

Yaralıların arasında 58 çocuk ve 29 kadının yanı sıra 6 gazeteci ile 4 sağlık çalışanı da bulunuyor.

BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerin başından bu yana 45 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi, 6 binden fazla gösterici yaralandı. Şehit olanlar arasında 2 gazeteci ve 18 yaş altında olan 4 Filistinli bulunuyor. Yaralılardan bin 673'ü de İsrail askerlerinin kullandığı gerçek mermilerin hedefi oldu.

Filistinliler "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine mayıs ayı ortasına kadar devam ettirmeyi planlıyor.

TOPRAK GÜNÜ NEDİR?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT