1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal güçleri çekildiği Nasır Hastanesine yeniden baskın düzenledi
İşgal güçleri çekildiği Nasır Hastanesine yeniden baskın düzenledi

İşgal güçleri çekildiği Nasır Hastanesine yeniden baskın düzenledi

Gazze Sağlık Bakanlığı, işgal askerlerinin çekildikten sonra Nasır Hastanesine asker taşıyan araçlarla yeniden baskın düzenlediğini duyurdu.

23 Şubat 2024 Cuma 11:15A+A-

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail işgal güçleri, asker taşıyan 4 araçla Nasır Hastanesine yeniden baskın düzenledi." ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin Nasır Hastanesinden çekildiği ve etrafında konuşlanarak hastaneyi kuşattığı bildirilmişti.

İsrail askerlerinin, hastaneye giriş ve çıkışları engellediği belirtilmiş, hastanenin zemin katındaki tüm bölümlerin kanalizasyon suları altında kaldığı aktarılmıştı.

Açıklamada, "İşgalciler, hastanedeki su depolarının ve kanalizasyon hattının onarılmasına, elektrik jeneratörünün çalıştırılmasına hala engel oluyor." değerlendirmesinde bulunulmuştu.

İsrail askerleri, uzun süre kuşatma altında tuttuğu Nasır Hastanesine 15 Şubatta baskın düzenlemiş ve hastaneyi askeri kışlaya çevirmişti.

Yaklaşık 10 bin yerinden edilmiş Filistinli ile 300 sağlık çalışanının bulunduğu hastanede İsrail güçlerinin neden olduğu elektrik kesintisi ve oksijen cihazlarının çalışmaması nedeniyle çok sayıda hasta hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) işgal altındaki Filistin topraklarındaki kıdemli insani işler görevlisi Jonathan Whittall, dün X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda Nasır Hastanesi için "Burası iyileşme yeri değil ölüm yeri haline geldi." ifadelerini kullanmıştı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 410 Filistinli öldürüldü, 69 bin 465 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İşgal ordusu, Gazze'nin orta kesimlerini hedef alarak en az 23 Filistinliyi öldürdü

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde çok sayıda evi bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, "Şu ana kadar Aksa Şehitleri Hastanesine 23 cenaze getirildi, sayının artması muhtemel." ifadesi kullanıldı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberinde de İsrail savaş uçaklarının Deyr el-Belah kentindeki Ebu Arif Caddesinde "el-Attar" ailesinin, Zevayide bölgesinde de "Yaği" ailesinin evlerini hedef aldığı, hayatını kaybedenlerden çoğunun kadın ve çocuk olduğu belirtildi.

Filistin Kızılayı: İsrail'in Gazze'de bir evi bombalaması sonucu öldürülen çocukların parçalarını bulduk

Filistin Kızılayı'nın X sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin bu sabah Deyr el-Belh kentinde bir evi bombaladığı belirtildi.

Evin enkazı altında çocuk cesetleri parçaları buldukları ifade edilen açıklamada, çocuk sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail Batı Şeria'nın Cenin kentinde düzenlediği hava saldırısıyla 1 Filistinliyi öldürdü

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun Cenin kentinde bir araca hava saldırısı düzenlediğini belirtti. Saldırının İsrail ordusuna ait bir silahlı insansız hava aracıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı da İsrail güçlerinin bir aracı hedef alan saldırısında, 1 Filistinlinin öldüğünü, 4 kişinin yaralandığını bildirdi.

Açıklamada, saldırının nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

Öte yandan sosyal medyada yer alan görüntülerde, hedef alınan aracın alevler içinde kaldığı ve çevredekilerin çıkan yangını söndürmeye çalıştığı görülüyor.

HABERE YORUM KAT