1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal güçleri Batı Şeria'daki gösterilerde 28 Filistinliyi yaraladı
İşgal güçleri Batı Şeria'daki gösterilerde 28 Filistinliyi yaraladı

İşgal güçleri Batı Şeria'daki gösterilerde 28 Filistinliyi yaraladı

Siyonist İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösterilere müdahalesinde 28 Filistinli yaralandı, çok sayıda Filistinli atılan gazdan etkilendi.

22 Ocak 2022 Cumartesi 11:55A+A-

Filistinliler, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Beyta beldesi başta olmak üzere Batı Şeria'nın birçok bölgesinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi.

İsrail güçleri göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi.

Filistin Kızılayı Acil Servisler Müdürü Ahmed Cibril, yaptığı yazılı açıklamada, "Sabih Tepesi'nde çıkan arbedede 20 genç plastik mermiyle yaralandı." ifadelerini kullandı.

Sağlık görevlilerinin gazdan etkilenen 72 kişiye sahada müdahale ettiğini belirten Cibril, Nablus kentine bağlı Beyta beldesinde de gazdan etkilenen 17 kişiye ilk yardım yapıldığını bildirdi.

Filistin Halk Direniş Komiteleri Kefr Kaddum Beldesi Koordinatörü Murad Iştivi de yaptığı yazılı açıklamada, 6 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığını ve onlarca kişinin gazdan etkilendiğini kaydetti.

El-Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camii yakınında yer alan Bab Ez-Zaviye Mahallesi'nde gösteri yapan gençlere İsrail güçlerinin müdahalesi sonucu 16 yaşındaki bir Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

Ramallah kentinin kuzeyindeki Sencel beldesinde ise 23 yaşındaki bir Filistinli gerçek mermiyle vuruldu.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin olayların yaşandığı bölgedeki yollarda kazı yapması nedeniyle, ambulansların yaralılara ulaşmasında sorun yaşandığı kaydedildi.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimci saldırısında 4'ü Yahudi 10 kişi yaralandı

Bu arada Batı Şeria'da yüzleri maskeli bir grup Siyonist yerleşimcinin saldırısı sonucu Filistinlilere destek için bölgede bulunan 4'ü İsrailli aktvist 10 kişi yaralandı.

Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Burin kasabasında, İsrail yönetiminin el koyma tehdidi altındaki arazilere zeytin ağacı dikmek üzere olan Filistinli çiftçilere destek için gelen kişiler, Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğradı.

Gazze ve Batı Şeria'nın işgaline karşı olan Hahamlar İnsan Hakları Derneğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, maskeli Yahudi yerleşimcilerin, sopalar, taşlar ve gaz kullanarak dernek üyelerine saldırdığı belirtildi.

Açıklamada, aktivistlerin ve çiftçilerin darbedilip taşlandıkları ve bir aracın da ateşe verildiği belirtilerek, bir gönüllünün, "Bizi öldürebilirler. Çok yaralı var. İsrail Yahudi terörizmine ne zaman son verecek?" ifadesine yer verildi.

Dernek üyelerinden Haham Eric Asherman da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşim biriminden gelen İsraillilerin, Burin'de ağaç diken Filistinliler ve İsraillilere saldırdığını aktardı.

Haham, yaralıların hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Olayla ilgili yayımlanan görüntülerde de yüzleri maskeli 15 Yahudi yerleşimcinin, İsraillilere doğru koştuğu, arabalarını yaktığı, sopa ve taşlarla onlara saldırdığı görülüyor.

Saldırıya tepkiler

Filistin hükümeti, yabancı aktivistlere yönelik Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını kınadı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Iştiyye, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insan hakları örgütlerini, Yahudi yerleşimcilerin dayanışmacı yabancı aktivistlere yönelik saldırılarını kınamaya çağırdı.

Iştiyye, uluslarası topluma, "aşırılık yanlılarının ve onların arkasındaki aşırı sağcı liderlerin saldırganlık, cinayet, yağmalama ve yerleşim iştahını dizginlemek için çalışma" çağrısında bulundu.

İsrail Meclisindeki Ortak Arap Listesi lideri Eymen Avde de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerleşimci şiddetinden İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Şiddet görüntülerinin, "suçluların hükümet desteği almasının sonucu" olduğunu savunan Avde, "İşgalin derinleştirilmesi politikası, yerleşimci şiddetinin temelidir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in Şeyh Cerrah'taki yıkımları devam ediyor

İsrail polisi Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilerin evlerinden çıkarılmasını protesto eden yasa dışı yerleşim karşıtı aktivistlere de müdahale etti.

Filistinli, İsrailli, yabancı aktivist ve insan hakları savunucularından oluşan grup, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde 1948'den beri ikamet eden ve evlerinden çıkarılmakla tehdit edilen Filistinli Salim ailesinin evinin önünde toplandı.

İsrail polisi, Salim ailesinin evinin çevresine yasa dışı Yahudi yerleşimciler tarafından yerleştiren çitleri kaldırmaya çalışan aktivistlere engel oldu.

Polis, Filistin bayrakları taşıyan ve "İşgal yok olacak", "Yerleşimciler hırsızdır" sloganları atan göstericileri güç kullanarak dağıtırken, bazılarını da gözaltına aldı.

İsrail'in kurulduğu 1948'den önce Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan ev sahibi Fatma Salim, yıllardır kendilerini evlerinden çıkarmaya çalışan yerleşimci gruplara karşı mücadele veriyor.

Tüm uluslararası tepkilere rağmen İsrail güçleri, Şeyh Cerrah ve Silvan mahalleleri başta olmak üzere Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimleri genişletme çabasıyla çok sayıda Filistinlinin evini yıkmayı sürdürüyor.

İsrail güçleri, son olarak Şeyh Cerrah sakini Salihiye ailesinin evini yıkmak üzere 19 Ocak Çarşamba gece yarısı baskın düzenlemiş ve yıkıma direnen aile fertlerini gözaltına alarak evlerini yıkmıştı.

Şeyh Cerrah'ta işgal altında yaşayan yüzlerce Filistinli, 1980'lerden bugüne Yahudi yerleşimciler lehine kararlar alan İsrail bürokrasisi ve yargısı karşısında evlerinde kalma mücadelesini sürdürüyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT