1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşçiler, Mitinge Kandırılarak Götürülmüş
İşçiler, Mitinge Kandırılarak Götürülmüş

İşçiler, Mitinge Kandırılarak Götürülmüş

İzmir'in Karşıyaka Belediyesi'ne bağlı Kent A.Ş.'nin işçileri, kandırılarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir mitingine katıldıklarını açıkladı.

07 Eylül 2010 Salı 06:56A+A-

İşçiler, DİSK Genel İş Sendikası önünde toplanarak eylem yaptı. Kendilerine işe dönüş kararının Kılıçdaroğlu tarafından açıklanacağını söyleyerek mitinge çağrıldıklarını fakat herhangi bir açıklama olmadığını ifade eden Kent A.Ş. işçileri, sendika tarafından kandırılmalarına tepki gösterdi.

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası yöneticilerinin yaklaşık 15 gün önce kendilerine, "Siz mitinge gelin müjdeyi Kılıçdaroğlu verecek" diye söz verdiklerini, ancak mitingde herhangi bir açıklamanın yapılmadığını belirten 250 işçi ve yakınları, Basmane'deki Genel İş Sendikası önünde toplandı.

Kent A.Ş. işçileri yaklaşık bir buçuk yıl önce işten çıkartılmalarının ardından şantiyede eylem yapıp Ankara'ya kadar yürümüştü. Verilen sözlerin tutulmamasının ardından açılan davada ise iş mahkemesinin verdiği iade kararı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştı. Fakat işçiler yine de işe alınmadılar. Kılıçdaroğlu'nun "Referanduma Hayır" mitinginde kendilerine müjdeli bir haber verileceğinin söylenmesi üzerine yaklaşık 250 den fazla işçi ve aileleri Gündoğdu meydanına geldi. Kılıçdaroğlu'nun mitingte konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaması üzerine miting dönüşü aileleri ile birlikte DİSK Genel İş Ege Bölge Temsilciliği'ne gelen Kent A.Ş.'li işçiler kandırıldıklarını dile getirdi. Genel İş Başkanı Erol Ekici tarafından verilen söz üzerine Kılıçdaroğlu'nun mitingine katıldıklarını iddia eden işçiler, Genel-İş sendikası yetkilileriyle görüştü.

Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen Kent A.Ş. işçisi Hüseyin Ballıkaya, "Yargıtaydan çıkan işe dönüş kararından sonra bizi beklemeye aldılar. Bize CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorunlarımızı çözeceğni söylediler. Kılıçdaroğlu'nun, mitingte, Kent A.Ş. işçilerinin işe dönüşüyle ilgili açıklamada bulunacağını söylediler. Mitingte herhagi bir açıklama yapılmazken, öğrendik ki konuyla ilgili Kılıçdaroğlu'nun herhangi bir bilgisi de yokmuş" dedi.

İşçi Mehmet Galoğlu ise bundan yaklaşık bir ay önce Genel İş Başkanı Erol Ekici tarafından "Siz mitinge gelin Kılıçdaroğlu'nun size bir müjdesi olacak" diye söz verip alanda topladığını öne sürerek kandırıldıklarını ifade etti. Kandırılmalarına tepki gösteren işçiler, "Bizlere Çarşamba günü Disk Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel İş Başkanı Erol Ekici'nin de katılımı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşeceğimiz söylendi. Çarşamba günü yine sonuç çıkmazsa eylem kararı alacağız" diye tepkilerini dile getirdi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın işe alımlara karşı çıktığını iddia eden işçiler, "Başkan Durak mahkemenin kararını uygulamak yerine verilecek tazminat cezasını öderim, sizleri yine işe geri almam diyor. Mahkeme kararı ile 9 Ağustos tarihinde işimize geri iade edilmemiz gerekiyordu" diye konuştu.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT