1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İranlı Esirden 'Hz. Zeynep Türbesi' İtirafı! (VİDEO)
İranlı Esirden 'Hz. Zeynep Türbesi' İtirafı! (VİDEO)

İranlı Esirden 'Hz. Zeynep Türbesi' İtirafı! (VİDEO)

İran'ın, Suriye rejimini ayakta tutmak için Beşşar Esed'e verdiği desteği her geçen gün artarken, Şii militan güçlerin Suriye'nin farklı bölgelerinde muhalifler ile girdiği çatışmalarda büyük kayıplar verdiği açıklandı.

16 Ekim 2014 Perşembe 13:20A+A-

Suriye'de Esed rejim güçlerine karşı savaşan en büyük muhalif gruplardan İslami Cephe, Halep bölgesinde rejim güçleri ile girdiği çatışmada esir aldığı İranlı bir militanın itiraf görüntülerini yayınladı.

Salı günü İslam cephesinin Halep vilayeti medya ofisi tarafından sosyal medyada yayınlanan bir video görüntüsünde, muhalifler tarafından yakalanan İranlı bir militanın itiraflarına yer verildi.

Yayınlanan video görüntüsünde konuşan İranlı esirin adının Muradi Ali olduğu belirtiliyor.

1969 doğumlu Afgan uyruklu olan Muradi Ali, Esed rejim güçlerine destek için İran'dan geldiğini söylüyor.

Ali daha önce İran’da uyuşturucu madde ticaretinden 6 yıl hapis yattığını ve daha sonra serbest kaldığını, İran yönetiminin kendisine Suriye'de Esed rejimine katılmadan önce ona beş (5) gün silahların nasıl kullanılacağına dair bir eğitim verdiğini açıklıyor.

Ali, kendisine Suriye'de muhaliflerin Şiilerin mukaddes yerleri tahrip ettiğini söylediklerini itiraf ederken Suriye'ye Hz. Zeynep makamı ve Şiilerce mukaddes olan yerleri korumak için geldiğini belirtiyor.

Ali, itirafların devamında ise Meliha'da en az 600 militanın bulunduğunu ve bunların arasında Şii mezhebine bağlı Pakistanlı, İranlı, Lübnanlı ve Iraklı militanların olduğunu açıklarken bu militanların İranlı bir komutan olan Miska Hüseyni tarafından komuta edildiğini belirtiyor. 

Ali, kendisinin muhaliflerce nasıl yakalandığını şu ifadelerle açıklıyor: “Muhalifler tarafından düzenlenen saldırıda İranlı komutanımız öldü ve bende baskından kaçmak isterken muhaliflere esir düştüm.”

***

Şİİ MİLİTANLARA SİLAHLI EĞİTİMİ BİZZAT İRAN VERİYOR 

Medya aktivistleri, Suriye'de savaşmak için para karşılığında Afganistan'dan gelen mültecilerin önce İran'a geldiğini ve burada özel silahlı eğitimden geçtikten sonra Suriye'ye yollandığını dile getirdiler.

OTURMA İZNİ VERİLİYOR

Konuşmanın devamında ise İran'ın Mültecilere rejimle yan yana savaşmak için 500 dolar maaş verdiği ve oturma izni karşılığında Suriye'ye yolladığı ifade ediliyor. 

AFGAN SİYASİ LİDERLER İRAN'A TEPKİLİ

Paralı Afgan savaşçılarını savaşa sürükleyen İran'a siyasi liderlerden çok sert tepkiler geliyor. Afganistan'da bulunan liderler İran'ın Afgan halkının yoksul oluşunu istismar ettiğini ve bu yüzden durumu iyi olmayanların kullanıldığını ifade ediyorlar. 

SURİYE'DE ÖLDÜRÜLEN BİR MİLİTANIN AİLESİNE 4.300 € PARA VERİLİYOR

Afganistan'da yaşayan Ahmet, Suriye'ye ailesinden iki kişiyi gönderdiğini söylüyor. Ahmed sözlerine devam ederken: Ailemden iki kişi Afganistan'da yıllardır yaşanan yoksulluk ve yaygınlaşan işsizlik nedeniyle önce İran'a göç etti. Daha sonra onlara Suriye'de rejim yanında muhaliflere karşı savaşmak için para teklif eden İran, Şam yakınında bulunan Seyide Zeyneb türbesini koruma bahanesi ile de istismar ettiğini dile getirdi.

ÖLDÜRÜLENLERE ÖZEL TÖREN

Suriye’de muhalifler karşısında öldürülen paralı Şii askerler, Şiilerce kutsal sayılan Irak'ın Necef ve İran'ın Kum Şehrinde törenle memleketlerine yollanıyor.

AFGAN DİN ADAMLARI "Şİİ TÜRBELERİNİ KORUYUN" DİYEREK İNSANLARI SAVAŞA TEŞVİK EDİYOR 

Afganistan'da bulunan Şii din adamları, Suriye'de Esed rejimine destek için kendi halkının dini hassasiyetini kullanarak Suriye'de bulunan Şii türbelerini koruma bahanesi ile savaşa teşvik ediyor. Bölgeye gidenler para karşılığında Hizbullah saflarına ya da Şii militanların saflarına katılıp Esed rejimine destek sağlarken, din adamları ise daha çok savaşçı çekmek adına "muhaliflerin Hz. Ali düşmanı olduğunu" söyleyerek savaşa soktuğu bildiriliyor.

(Kaynak: Islahhaber.net)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum