1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'ın Kazerun Kentinde Halk Meydanlara İndi: Ölü ve Yaralılar Var
İran'ın Kazerun Kentinde Halk Meydanlara İndi: Ölü ve Yaralılar Var

İran'ın Kazerun Kentinde Halk Meydanlara İndi: Ölü ve Yaralılar Var

İran’ın Kazerun kentinin ikiye ayrılmasına karşı çıkan halk sokağa döküldü, polis karakolunun ateşe verildiği olaylarda en az bir kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralı var.

17 Mayıs 2018 Perşembe 14:31A+A-

Şehrin ikiye ayrılmasına uzun süredir karşı çıkan ve gösteri düzenleyen Kazerun halkı, gece yarısı sokağa döküldü. Sabah saatlerinde de süren olaylarda bazı göstericiler polis karakolunu ateşe verdi.

En az bir can kaybına yol açan çatışmalarda ikisi ağır çok sayıda yaralı var. Göstericiler en az altı kişinin öldüğünü iddia ediyor.

Yaşamını yitiren ve yaralanan göstericilerin kanlı fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan protestocular, polislerin ateş açtığını söylüyor. Sosyal medyadaki video kayıtlarında silah sesleri duyuluyor.

EKONOMİK SORUN PROTESTOYA DÖNÜŞTÜ

İran'da geçen yılın son günlerinde işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayan gösteriler, rejim karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Meşhed'de başlayıp Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum'a yayılan gösterilere binlerce kişi katılmıştı. 20'den fazla insanın öldüğü gösterilerde, yüzlerce protestocu da gözaltına alınmıştı. Rejim yanlıları da Tahran yönetimini desteklemek için aynı günlerde sokaklara inmişti.

Söz konusu dev protestolar, 2009 yılından bu yana en büyük gösteriler olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: Karar Gazetesi

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum