1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İran'ın 3 Günde 2 Komutanı Dera'da Öldürüldü
İran'ın 3 Günde 2 Komutanı Dera'da Öldürüldü

İran'ın 3 Günde 2 Komutanı Dera'da Öldürüldü

Suriye’nin Dera kentinde son 3 gün içinde ikinci kez İranlı bir komutan öldü. İran Devrim Muhafızları komutanlarından Yarbay Muhammed Sahibkerem Erdekani’nin direnişçiler tarafından öldürüldüğü açıklandı.

05 Mart 2015 Perşembe 07:43A+A-

Yarı resmi Ehl-i Beyt Haber Ajansı'nın (ABNA) haberine göre, Devrim Muhafızları komutanlarından Yarbay Muhammed Sahibkerem Erdekani, Şam'ın güneyindeki Dera kentinde çıkan çatışmalarda Suriyeli direniş güçleri tarafından öldürüldü.

Devrim Muhafızları "Direniş Bölgesi" Komutanı Yarbay Murteza Husrevani, yayımladığı taziye mesajında, dini lider Hamaney, İran halkı ve komutanın ailesine başsağlığı diledi.

Dera’da ikinci ölüm

Suriye’de İran Devrim Muhafızları'na bağlı Fatimiyyun Tugayları Komutanı Ali Rıza Tevassuli de 3 gün önce, Dera kentindeki çatışmalarda öldürülmüştü.

İran resmi haber ajansı Fars, Tevassuli ile birlikte, yardımcısı Rıza Bahşi ve yanlarındaki 5 İranlı askerin  Dera kentinde öldürüldüğünü duyurmuştu.

Irak ve Suriye'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran, IŞİD'in ilerlemesinin ardından ‘kutsal mekânları korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak’ gerekçesiyle bu bölgelerde bulunduğunu açıklamıştı.

İran yönetimi, Irak’ta mezhepçi ve ayrımcı politikalar yürüttüğü gerekçesiyle ülkedeki farklı kesimler tarafından eleştirilen ve görevini Şii siyasetçi Haydar İbadi’ye devreden eski başbakan Nuri Maliki’nin en büyük destekçisiydi.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Son olarak üst düzey bir İranlı komutan, İsrail’in Suriye’nin Kuneytra bölgesinde gerçekleştirdiği ve altı Hizbullah mensubunun öldürüldüğü saldırıda öldürülmüştü.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum