1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'dan Rusya'ya S-300 Davası
İrandan Rusyaya S-300 Davası

İran'dan Rusya'ya S-300 Davası

Rusya'nın S-300 füze savunma sistemlerini İran'a satmaması, Tahran'ın sert tepkisine neden oldu.

27 Eylül 2010 Pazartesi 01:25A+A-

İran Savunma Bakanı Ahmet Vahidi, Moskova'yı "güvenilmez" olarak niteledi. İran parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Boroujerdi de Rusya'yı mahkemeye vereceklerini söyledi.

ISNA haber ajansına açıklamada bulunan Boroujerdi, "Rusya S-300 füze savunma sistemlerini vermezse bu ülkeye dava açacağız. Bu durumda Moskova'nın bize tazminat ödemesi gerekecek" dedi. 2007'de imzalanan 800 milyon dolarlık anlaşmaya göre S-300 füze savunma sistemlerinin sevkıyatının gerçekleştirilmemesi durumunda, Rusya'nın İran'a yüzde 10 tazminat ödemesi gerekiyor. Boroujerdi, Moskova'nın taahhütlerine uymasını beklediklerini belirtti.

Savunma Bakanı Vahidi de, Kremlin'in S-300 sevkıyatının yasaklanması yönündeki kararını gözden geçirmesini beklediklerini kaydederek, "Ruslar güvenilmez bir ülke olduğunu gösterdi. Bu bizim umurumuzda değil. Birçok uzmanımız Rus yapımı S-300'leri tasvip etmiyor" değerlendirmesine yer verdi. Yaptırımların sadece İran'ın ilerlemesine katkı sağlayacağını savunan Bakan Vahidi, "Bu Rusya'nın çok basit konularda bile bağımsız karar alamayacağını gösterdi. Yaptırımlar İran halkı için bir nimet. Böylece yerli kapasitemize daha fazla önem vereceğiz" şeklinde konuştu.

İran'ın nükleer programının yeterince şeffaf olmaması ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmaması nedeni ile 9 Haziran 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Türkiye ve Brezilya'nın karşı oyuna rağmen dördüncü kez yaptırım kararı alındı. Şubat ayında Tahran'ın yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirdiğini açıklaması uluslararası toplumun tepkisine neden olmuştu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun son verilerine göre İran'ın elinde 2,8 ton düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum ve 22 kilogram da yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum bulunuyor. Uzmanlara göre bu kapasite Tahran'ın nükleer bomba yapması için yeterli bir miktar.

İran'a yönelik herhangi bir hava operasyonuna engel olması beklenen S-300'lerin sevkıyatının durdurulması için İsrail ve ABD'nin harcadığı yoğun çaba sonuç verdi. İran'ın nükleer programı nedeni ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan yaptırım kararı çerçevesinde Rusya, Tahran'a S-300 füze savunma sistemleri ve diğer silah satışlarını yasakladı. S-300 füze savunma sistemleri 150 kilometre mesafede savaş uçaklarını tespit ediyor ve 27 kilometre de tahrip edebiliyor.(ZAMAN)

HABERE YORUM KAT