1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. “İran'daki Patlama Mossad'ın İşi Olabilir”
“İrandaki Patlama Mossadın İşi Olabilir”

“İran'daki Patlama Mossad'ın İşi Olabilir”

İngiliz medyası, geçtiğimiz gün İran'da gerçekleşen ve 17 askerin ölmesiyle sonuçlanan patlamanın ardında İsrail istihbarat örgütü Mossad'ın olabileceğini iddia etti.

14 Kasım 2011 Pazartesi 19:18A+A-

Guardian gazetesi, İranlı yetkililerin patlamanın cephane taşıma sırasında 'kazayla' olduğu şeklinde açıklama yapmayı sürdürdüğünü belirtirken, Batılı ve İsrailli kaynakların bunun tam tersine patlamanın İsrail tarafından gerçekleştirildiğini savunduğunu yazdı.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yediot Ahronot'ın Amerikalı Richard Silverstein'e dayandırdığı iddiasına göre, Mossad 'Mücahidin El-Halk (MEK)' isimli İranlı bir militan grup içinde yapılanarak söz konusu saldırıyı gerçekleştirdi.

İsrail'in diğer bir gazetesi Haaretz de Time dergisinden alıntıladığı haberde, Mossad, İran'ın nükleer silah yapımını durdurmak için bu saldırıyı organize ettiğini öne sürdü.

İran'ın başkenti Tahran'ın batısında Devrim Muhafızları'na ait bir cephanelikte meydana gelen patlamada 17 asker yaşamını kaybetmişti.

Ölen askerler arasında füze savunma sistemleri konusunda uzman devrim muhafızı General Hassan Moghaddam'ın olduğu belirtildi. Moghaddam'ın ölümüyle ilgili sorulan bir soruya İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, "Bunun daha fazlası olabilir." şeklinde cevap verdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Ofisi ise Mossad'ın saldırıyı gerçekleştirdiğiyle ilgili iddialar konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Halkın Mücahitleri Örgütü, Devrim Muhafızları'na ait Müderris Garnizonu'ndaki patlamaya buradaki füzeler sebep olduğunu savunurken, İranlı yetkililer ise patlamanın cephanenin taşınması sırasında meydana gelen bir kazadan dolayı gerçekleştiğini açıklamıştı.

TRTHABER 

HABERE YORUM KAT