1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da Sünni Direniş Silahlı Çatışmaya Dönüştü
İran'da Sünni Direniş Silahlı Çatışmaya Dönüştü

İran'da Sünni Direniş Silahlı Çatışmaya Dönüştü

İran’da bir futbol maçı sonrası başlayan toplumsal olaylar kısa sürede İran rejimi karşıtı gösterilere dönüşmüştü. Sünni Ahvaz ve Huzistan bölgelerinde İran polisinin sert müdahalesi sonrası halk İran'a karşı silahlı mücadele başlattı.

28 Mart 2015 Cumartesi 02:02A+A-
1925’ten beri İran’ın kontrolünde bulunan Huzistan ve Ahvaz bölgesi yıllardır mezhepçi ve ırkçı politikalarla asimile edilmeye çalışılıyor. Ahvaz’daki halkın çocuklarına ‘Ömer, Ebu Bekir, Ayşe, Osman’ gibi isimleri bırakmanın yasak oluşu, İran rejiminin  Ahvaz Bölgesi’nde Sünnilere cami inşa etme izni vermemesi bu asimilasyonun neticesi.Ayrıca İran rejimi birçok Arap genci tutuklayarak hapiste işkenceler yapması ve bir çok Arap mahkumu idam etmesi ise aşikar olan durumlardan.

Sünni halkın bir çok defa rejime başkaldırısı, İran rejiminin katliamları neticesinde sonlanmıştı.

Geçen günlerde İran’da bir futbol maçı sonrası başlayan toplumsal olaylar kısa sürede İran rejimi karşıtı gösterilere dönüşmüştü. Sünni Ahvaz ve Huzistan bölgelerinde İran polisinin sert müdahalesi sonrası halk İran'a karşı silahlı mücadele başlattı.

İran'ın olaylar sonrası Ahvaz bölgesine birçok askeri sevkiyat yaptığı gelen haberler arasında.Fakat İran’ın Ahvaz bölgesinde uyguladığı ciddi sansür nedeniyle İran rejiminin yaptığı zulümlere tam anlamıyla ulaşılamıyor.

Yunus Asakareh isimli bir Arap gencin, İran polisi tarafından vahşice katledilmesi olayların fitilini ateşlemişti. İran rejimi yine kanlı bir şekilde olayı bastırmaya çalışmıştı:

 Bütün bu yaşananlar ardından İran Ahvaz halkı zalim İran rejimine karşı kendisini savunmak maksadıyla silahlı direnişe başladı.İşte bölgeden gelen ilk görüntüler:

 
Kaynak: Islahhaber

HABERE YORUM KAT

2 Yorum