1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da “Musavi ve Kerrubi’ye Ölüm!” Sesleri
İranda “Musavi ve Kerrubi’ye Ölüm!” Sesleri

İran'da “Musavi ve Kerrubi’ye Ölüm!” Sesleri

İranlı bazı milletvekilleri, meclis salonunda yürüyerek, "Musavi'ye ölüm! Kerrubi'ye ölüm!" diye bağırdı. Görüntüler İran Devlet Televizyonunda yayınlandı.

15 Şubat 2011 Salı 16:09A+A-

Dün İran'ın başkenti Tahran'da muhalefeti destekleyen binlerce kişi bir gösteri düzenlemişti.

Tahran'ın merkezinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma sırasında bir kişinin vurularak öldürüldüğü iddia ediliyor.

Muhalefet liderleri ev hapsinde

BBC, hükümetin yasak kararına meydan okuyan çok sayıda kişinin gösteriye katılarak "Diktatörlere Ölüm" sloganları attığını aktarıyor. Çatışmalar sonrasında bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildirildi.

İran'da İsfahan, Maşhed ve Şiraz kentleri de dahil birçok yerde protesto gösterileri düzenlendiği belirtiliyor. Başkentte çok sayıda gösterici gözaltına alınırken, Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi halen ev hapsinde.

Eski başbakan Mir Hüseyin Musavi'nin Tahran'daki gösteriye katılmasının engellendiği bildiriliyor. Aynı tavra maruz kalan Mehdi Kerrubi de, İran'ın eski meclis başkanı ve ulemadan. İki lider de Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın kazandığı açıklanan 2009 yılı Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını tanımamışlardı. Musavi'nin evine giden yolun da trafiğe kapatıldığı, muhalif liderin ev ve cep telefonunun iletişime kapatıldığı iddia edildi.

Tahran yönetimi, Mısır'daki halk hareketini destekliyor. Ancak bunlara destek amacıyla İran'da düzenlenen gösterilerin, Musavi ve Kerrubi'nin bir siyasi manevrası olduğunu savunuyor. Rejime göre muhalefet bu gösterileri, 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra görülen protestoları tekrar başlatmak için kullanmak istiyor.

ABD'den İranlı protestoculara açık destek

Öte yandan Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'da polisle çatışmaya giren hükümet karşıtı göstericilere açık destek verdi.

Yaptığı açıklamada protestocuları öven Clinton, gösterilerin İran halkının cesaretinin işareti olduğunu ve Mısır'daki eylemleri destekleyen açıklamalarda bulunan İran rejiminin ikiyüzlülüğünü ortaya serdiğini de savundu.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum