1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘İran’a Müdahalede Biz Yer Almayız’
‘İran’a Müdahalede Biz Yer Almayız’

‘İran’a Müdahalede Biz Yer Almayız’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin İran’a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayacağını söyledi.

25 Aralık 2011 Pazar 09:29A+A-

TRT1 kanalında “Enine Boyuna” programında soruları cevaplayan Davutoğlu, Fransa Meclisi’nde kabul edilen “Ermeni teklifi”nin Akdeniz havzasındaki nüfuz mücadelesinin bir yansıması olup olmadığının sorulması üzerine, Libya’da Türkiye’nin Fransa ile ayrı düştüğünü ve bunun çok açık görülen birşey olduğunu söyledi. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Tunus’ta da ayrı düştük, o bilinmiyor. Tunus’ta Fransa, Bin Ali’nin arkasında durdu. O yüksek Fransız değerleri Tunus’ta iflas etti. Sonra Mısır’da da Mübarek’in arkasında durdular. Biz Tunus’ta ve Mısır’da çok net bir şekilde halkın yanında yer alırken ve Fransız devriminin getirdiği değerleri savunurken Fransa bunların karşısında durdu. Onların oluşturduğu suçluluk psikolojisiyle, Libya’da daha BM kararı ve birtakım gelişmeler uluslararası meşruiyet zeminine oturmadan, tek taraflı müdahaleye kalkıştı. Biz de bir taraftan Libya halkını savunurken bir taraftan da tek taraflı Fransız müdahalesine karşı çıktık. Bu müdahaleyi NATO bünyesine almamızın sebeplerinden biri budur. Akdeniz ortak bir deniz, kimsenin ortak bir hegemonik alanı değil.”

“iran’a yabancı müdahalede yer almayız”

Türkiye-İran ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, kendisinin son dönemde en fazla görüştüğü Dışişleri Bakanı’nın İran Dışişleri Bakanı olduğuna işaret ederek, görüşmelerin son derece samimi ve açık sözlü bir şekilde geçtiğini ifade etti.

Son dokuz yılda, hangi ölçü alınırsa alınsın, Türk-İran ilişkilerinin en iyi döneminin yaşandığını ifade eden Davutoğlu, görüş ayrılıkları olmasına rağmen ortak tutumların görüş ayrılıklarından fazla olduğunu kaydetti. Davutoğlu, “Biz İran’a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayız. Bunu çok net söylüyorum” dedi.

İran nükleer programı konusunda en fazla çaba sarf eden ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, çünkü bunun doğuracağı sakıncaları en fazla Türkiye’nin hissedeceğini söyledi.

Davutoğlu, “Geçen sene İran’a yaptırımlar konusunda, Brezilya ile birlikte ‘hayır’ oyu verirken ne kadar bağımsız ve kendimize ait davranmışsak, radar sistemi konusunda da aynı şekilde bağımsız kararımızı aldık” dedi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum